C Mersu W202 - 220D - 1997 - ABS - 201 tkm. Mekaanikko oli laittanut silikonipohjaisen DOT 5 vaikka piti laittaa DOT 3 tai DOT 4.
Kävi juuri yhdessä huoltopisteessä jossa vaihtoivat jarrunesteet painesysteemillä jossa laite ruuvataan jarrunestesäiliöön ja se painaa samalla uuden nesteen jarrujärjestelmään kun kulma kerrallaan avataan ilmaruuvia. Huomasin muuten, että mekaanikko aloitti etujarruista, vaikka se tulisi aloittaa kauimmaisesta nurkasta, TO - TV - EO - EV.
Töiden vastaanotossa keskustelin jarrunestetyypistä jota käytetään ja sanoi, että laittavat DOT 5 uusiin / uudehkoihin autoihin ja DOT 3 tai DOT 4 vanhempiin kuten omaani. Laskussa nestetyyppiä ei ole erikseen mainittu.
Kun lähdin liikkeelle, niin huomasin heti eron entiseen. Jarrupoljin painuu huomattavasti alemmaksi kuin aiemmin ja on hieman halvaantuneen ja tyhjän oloinen ennkuin alkaa ottaa vastaan ja voimaa jarrutukseen pitää käyttää enemmän kuin aiemmin. Tein pienen kierroksen ja palasin pajalle.
Mekaanikko sanoi laittaneensa DOT 5:sta, samaa kuin "uudempiin ja tehokkaisiin" autoihin. Mitä ilmeisemmin DOT 5 ei DOT 5.1. Silikonipohjainen DOT5 painuu enempi kasaan, joka selittää myös muutoksen jarruissa.
En tähän hätään löytänyt Wikin sivua jossa sanottiin, että vahingossa laitetun DOT 5 jälkeen koko systeemi pitäisi puhdistaa ( en muista mikä oli myrkky ) enen hygroskooppisen DOT 3, DOT 4 tai DOT 5.1 laittamista.
- http://www.autowiki.fi/index.php/Jarruneste
Ranskankielisellä Wikisivulla sanotaan ettei silikonipohjainen DOT 5 ole yhteensopiva ABS jarrujen kanssa.
Samoin se sanoo että DOT 5 paikalla käytetty DOT 3, DOT 4 tai DOT 5.1 voi vahingoittaa tiivisteitä ja voi tehdä jarruista toimimattomat. Tämä tietenkin viittaa autoihin joissa alunperin tulee käyttää DOT 5:sta.
- http://fr.wikipedia.org/wiki/DOT_5
Kyllä pentele pahan paikan iski ja lomatkin juuri liipasimella ja reissun valmisteluista jo rankasti myöhässä muutenkin... Menen huomena takaisin huoltoliikkeeseen. Epäilen, että ehdottavat suht' kovan väännön jälkeen vain nesteen vaihtamista DOT 3:een tai 4:een, vaan tuskin edes suostuvat systeemin puhdistukeen ja en tiedä olisiko heillä edes mahdollisuuksia siihen (?).
Mahtaako tuo väärä DOT 5 ja vain sen perään oikean tyyppisen nesteen tuuppamminen vahingoittaa tiivisteitä pääsylinteri mukaanlukien pidemmällä aikavälillä?
Pitäisikö liike saada kirjoittamaan laskuun mustaa valkoisella tehty virhe ja sen korjaustapa, mahdollisia myöhempiä ongelmia ajatellen?
Jarruneste : Laitettu silikonipohjainen DOT 5 > DOT 4 tilalle !
W202
0
261
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920