Tuntuu ettei asiallisia putkimiehiä edes voi löytää. Omakotitalon rakentaminen kyseessä siis. Moni sanoi että ei kiinnosta tai ehdi. Vihdoin sain erään ikälopun putkarin, pitkin hampain tekemään lvi-työt ja toimimaan kvv-työnjohtajana. Vesijohdon ja viemärit tuli tekemään keväällä, ei tosin ilmoittanut tulostaan mitään, vaan ilmestyi yhtäkkiä. Homma sujui nopeasti, ja kaivuutyöt saatiin mukavasti päätökseen. Nyt sitten talon noustua, tarvittaisiin jälleen putkimiestä. Talon rakentuminen seisoo tietyiltä osin, odottaen putkimiehen tuloa. Mitään päivämäärää ei luvannut, vaan kunhan ehtii. Nyt ollaan sitten vain odoteltu, josko ilmestyisi, ja homma seisoo.
Olen ottanut puhelimessa parikin kertaa puheeksi joitain pieniä muutoksia, mitä ei näy piirustuksissa, koska suunnittelija sanoi, että putkihommia voidaan sitten sopia tarkemmin paikan päällä. Putkimieheen ei kuitenkaan tahdo saada mitään yhteyttä, tai ainakin tällä on aina kauhea kiire lopettaa puhelu. Kertoessani muutoksista, putkimies aina vain murahtaa, että hän tekee vain sen mikä on piirustuksissa. Eli hänellä ei ole ilmeisesti halua tai aikaa tuhrata ja miettiä, hän vain tekee ja rahat pois.
Nyt vain sitten kytiksellä koko ajan, välillä anoppi tms joutilas, näyttämään sormella paikan, jos HERRA putkimies ilmestyy paikalle, ettei paria vesiputkea laiteta tulevan ryhmäkeskuksen paikalle. Putkimiehen kanssa ei voi keskustella mistään, vaan murinaa kuuluu heti. Hän ei tee muuta kuin sen, mikä lukee piirustuksissa ja piste.
Esim ajopihan alta kulkevalle vesijohdolle ei ollut piirretty eristettä. Onhan se tosin noin 2m syvyydessä, mutta lumi kolataan siitä ja routa menee syvälle. Täyttö oli jo melkein valmis, kun osuin paikalle. Kysyin, eikö tuonne tule mitään eristettä, johon putkari sanoi, että ei ollut piirustuksissa. Kysyin sitten, eikö sinne olisi ollut hyvä laittaa, johon putkari vastasi, että niin varmaan olisi, mutta kun ei ollut piirustuksissa, ja murahti vain päälle. Saa nähdä jäätyykö.
Että tällainen putkari mulla.
tympeä putkimies
nyrkkt
2
121
Vastaukset
- onhyviäkin
Kyllä löytää jos haluaa löytää, ainakin joku joo, minä pirautin eräälle, että tarvitaan sellainen pätkä jotain... seinän läpimenoon.
Isäntä kävi sitten hakemassa, se putkimies sanoi että joo siitä soitekkiinkin jo... minun toimesta. - sellaisiamiehiä
tuo otti vaan "nimellisen" summan sitten siitä, ajattelin että jos olisi ollut jotain vanhaa pätkää, olisi kelvannut, mutta leikkasi uudesta pätkän, nimellisellä hinnalla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774