tässä iässä on jo tavallisesti varaa toteuttaa haaveitaan !
Hanki uima-allas !! tulin juuri uimasta ja olo on ihana !
NYT JOS KOSKAAN KANNATTAA PANOSTAA OMAAN HEMMOTTELUUN.
Minä toteutin sen uimaaltaan muodossa, ja ihan omalle tontille.
Olen sen verran arka , ette ihan avanto uintia harrasta.
Uima-allas on poissa käytöstä marras- huhtikuun ajan. Lämmitys tuisi
liian kalliiksi- Tällä välillä käyn uimahalleissa uimassa.
Kyllä uinti on ihanaa, ja just meitin ikäisille sopivaa.
hanki uima-alllas
16
109
Vastaukset
- .---.
On jo, ollut niin kauan, kuin tässä talossa olemme asuneet.
Tosin sisällä, allashuoneessa. Majakoita, merenrantatontteja, uima-altaita...
Onkohan joku "Koti- ja rakennus"-palstalta tullut tänne?
Tunnen itseni hiukan nukkavieruksi ja poistun takavasemmalle.
Öitä!- iloinenihminen...
Älähän yhtään nukkavieruile äläkä minnekään poistu!
Mutta, Röitä, jos poistut, tulehan takaisin! :)) - Saimaantorppa
Entäs kun on oma saari, yli 2 km omaa rantaviivaa, oma lintutorni ja pieni lähdepohjainen lampi, sinne taas aamusella matka perheen ja ystävien kanssa pariksi viikoksi.
- vähään tyytyvä
On mökki, joka sijaitsee merenrannalla. Mökki on vaan perikunnan omistuksessa, sulassa sovussa sovitaan keskenämme. Riittää kotona oleilu jopa alasti, kaihtimet alas, tietenkin ulkona sivistyneesti vaatteissa. Ajallaan pääsen mökille ja uimaan. Olen vähään tyytyväinen.
:) - Meriläinen
Meri on ihan vieressä.
Vuokramökki on saaressa, menen kun haluan ja muulloin toiset hoitaa ja käyttääkin. Siellä on muuten "loistokin" joten majakkaakaan en tarvi.
Olen tullut tulokseen etä kun ei omista mitään niin ei ole huoliakaan, käytän silloin kun haluan.
Ja sen minkä siitä maksan, maksan ihan mielelläni.
Ja sitten taas kaikki "ylimääräinen" jota ei todellakaan ole paljon menee matkarahastoon. Uima-allas ei kuulu haaveisiini, mutta voisi sitä kai ennen kuolemaansa opetella uimaan. Vai viittiskö sittenkään...
- 55993312,,,
Höh mitä ilkeilyä ja leuhkimista..hävetkää.
- ````
55993312,,, kirjoitti:
Höh mitä ilkeilyä ja leuhkimista..hävetkää.
Mitä ihmeen leuhkimista on rehellisyys?
Vainko köyhäily on rehellistä?
Niin, asuin muuten varsin pitkään uima-allastalossa, mutta en käynyt koskaan edes kastautumassa. Sen sijaan opetin tyttäreni uimaan siinä reunalla ollessani...
- Rivarimalli
"tässä iässä on jo tavallisesti varaa toteuttaa haaveitaan !"
Aika pienillä investoinneilla pääsee uima-altaaseen kiinni nykyään ja jos on vielä päälukuun perustuva vesilaskutus, ei tule käyttökään kovin kalliiksi.
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=384547&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=10009&compartmentId=3174410&categoryId=3174415 - Anjaniina.
Vai oikein allas?
Tuossa iilimatolutakossa jossa haikarat, sammakot ja ruutanat polskii, on käyty uimassa.
Ihan kiva ;)))) - joutis
Ylivoimaiset, valmistelevat vaiheet!
Ensimmäisenä ehtona olisi paikan hankkiminen.
Alue mihin niukat varani riittäisivät, on sijainniltaan sellainen että teoriassakin sen käyttö missä tahansa vapaa-ajan tarkoituksessa olisi mahdotonta.
Enempää lienee turha selittääkään!
Varakkaat nauttikoot mahdollisuuksistaan! Eihän se ole meiltä köyhiltä pois! - JJ
ENKÄ HANKI
- Heikunkeikku
Uima-allas olis tosiaan makee juttu. Uima-altaan pohjalla ei lilluskele vesikasveja ja simpukoita. Krunskorvit, apua, hitsi jos semmosen näkee meren pohjalla, niin johan jalaat lähtöö kohti rantaa, eikä taatusti tee mieli mennä veteen takaisin.
Pitäisikin ruveta taas kulkemaan Tropiclandian aamu-uinneilla. Muutaman vuoden harrastin sitä pari-kolme kertaa viikossa. Jotenkin se sitten jäi, kun aloin seurustelemaan.
Omaa allasta en hanki, en voisi sitä mihinkään tökätä ja putsaus ja muut hommat olis mun niskassa kokonaisuudessaan. Kauhia työ.
Ei ole pahemmin varaa toteuttaa haaveita. Johtuu siitä, kun haaveeni ovat niin suuria. Eipä väliä, nyt mennään näillä puitteilla, enkä millään muotoa voisi sanoa, että elo olisi tylsän kurjaa. Sitäpaitsi arvelen niin, että Vaikka olisi mahdollisuus toteuttaa niitä omia haaveitaan, niin loppujen lopuksi ei niin tekisikään. On vaan kiva haaveilla ja lennähyttää ittensä haavesiivin jos jonnekin.
Olen aina ja tulen aina niin tekemäänkin....
-Mitä aina..häh tekemään...?
Noh, tulen aina hemmottelemaan ittiäni jos joillakin pikku asioilla. Ja useimmiten juuri mun tykkäämät hemmottelut eivät maksa mitään. - Rauha(nen)
Lämmitetty allas.
Ja vähintään 25m pitkä.
Nykyään on kuntouimareille erotettuja ratoja.
Kunkävin viimeisiä kertoja u-hallissa loppui uiskenteluni kapean altaan sivusuunnassa täyttäviin, hitaasti eteen päin kelluviin hylkeisiin.
Kuntoilumielessä uin mieluiten selkäkroolia mutta sillä tekniikalla en sovi em. hylkeiden kanssa samaan altaseen.
Mammat pahoittivat mielensä päin ajoista enkä puolestani viitsi yhtenään kääntyillä tarkkailemaan kellujia.
Järvivedet ovat melkein poikkeuksetta liian kylmiä eturauhaselleni joten avovedessä uiskentelu jää lämpimien merien ja satunnaisten kylpyläreisujen varaan.
Oma, lämmitetty, 25m pitkä sisäallas olisi poikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376