parabellumin käyttö saksassa..??

aloitteleva keräilij

Kumpaa parabellumia 7,65 vai 9mm oli käytössä saksassa sodan aikana..? vaiko molempia vai jäikö 7,65 vallan pois käytöstä, vai oliko kenties toissijaisilla kuten leirien vartijoilla käytössä, joku kylläkin kirjoitti täällä jossain että leirivartijoilla olisi ollut jotain pikkku pyssyjä (minimoidakseen vaaran aiheuttamisen muille kun amuskelivat vankejaan)..????? pp ja ppk olivat varmaankin ylempien upseerien työkaluna.. vaan miten on tuon 7,65 lugerin laita.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunarit hävisivät

      9 mm oli käytössä.Sodan mennessä kohti loppuaan käyttöön otettiin kaikki mitä vain löytyi ja lisäksi kehiteltiin vielä omiakin helposti valmistettavia aseita.

      • Logistinen syy

        Ysimilliselle oli sodan aikana paras mahdollinen patruunatäydennys. Usein vihollisiltakin oli mahdollista saada täydennystä.7,65 oli sikäli epäedullisempi vaihtoehto, mutta niitäkin oli runsaasti.


    • -

      2. maailmansodassa Parabellum oli jo vanhentunut malli, ja saksalaiset sotavoimat käyttivät ymmärtääkseni pääasiassa Walther p-38:a. Parabellumeja oli kyllä käytössä, mutta elokuvat ja muu viihde ovat antaneet ymmärtää Paran olleen saksalaisten standardiase, mikä ei pidä paikkaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3038
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1487
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1073
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe