Järki käteen kaljavarkaissakin

Tyhmä ei saa olla

Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut 36-vuotiaan lahtelaismiehen vankilaan vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi kuuden oluttölkin ryöstämisestä.
Mies ryösti tavarat toukokuun puolivälissä Vesijärvenkadulla sijaitsevasta elintarvikeliikkeestä. "Toukokuussa ESS:ssa julkaistiin valvontakameran kuva kahdesta miehestä, joita epäiltiin ryöstöstä.
Toinen kuvan miehistä kertoi oikeudessa lähteneensä kaverinsa kanssa kauppaan viemään tyhjiä tölkkejä ja ostamaan sätkäpaperia. Hän ei tiennyt, että kaverilla oli hihassaan keittiöveitsi. Ryöstö tuli hänelle yllätyksenä.
Kun mies oli hamunnut olutta, myyjä oli huutanut hänelle, että olutta ei enää myydä. Mies oli kuitenkin ottanut pakkauksen ja kassan kohdalla osoittanut naisen kasvoja kohti veitsellä. ESS"

Jos kaveri olisi vain ottanut oluet ja lähtenyt pakoon olisi tuomio kiinnijäätäessä ollut vain sakkoa näpistyksestä. Nyt kun piti esitellä veistä niin rikosnimike muuttui ja linnaa tuli.

Tämä kannattaa ottaa huomioon kaikkien jotka harrastavat "kaljajuoksua". Otetaan kaljat ja lähdetään pakoon eikä uhkailla myyjää. Kaljojen juonnin jälkeen on paljon mukavampi odotella poliisia kun tietää ettei joudu linnaan.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeinniille

      Ihna oikein joutuu kaikki kaljavarkaat vankilaan. Taitavat olla niitä alkuperäisiä lahelaisia, jotka tyhjillä pulloilla sätkäpaperinsa rahoittaa ja samalla kaljat anastaa niin joutuu ihna oikein vankilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11133
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      49
      8677
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5415
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3714
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2618
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      53
      2190
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe