savusauna/puusauna

Sellanen yhdistelmäsauna vois olla aika kiva. Tunnelmaikkunan kohdalle sisälle luukku.
Kun käytetään savusaunakiuasta luukku kiinni ettei ikkuna nokeennu. Kun käytetään tavallista kiuasta niin luukku auki.

Mitä mieltä? Olenko ihan pihalla..vai saunassa?
2215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ikkuna nokeennu . Polta leppää.

Äänestä

Tarvitset kaksi kiuasta. Saunarakennus toki voi olla sama, mutta nimenomaan savusaunan ja tavallisen saunan perusero on lämmitystavassa, elikkäs kiukaassa.

Tollasta ei ole sattunut vastaan, mutta harvakseen nähnyt kuvia saunoista, joissa puukiuas ja sähkökiuas.

Järkevintä olisi kuitenkin tehdä kaksi saunaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saunapohtija kirjoitti:

Sellanen yhdistelmäsauna vois olla aika kiva. Tunnelmaikkunan kohdalle sisälle luukku.
Kun käytetään savusaunakiuasta luukku kiinni ettei ikkuna nokeennu. Kun käytetään tavallista kiuasta niin luukku auki.

Mitä mieltä? Olenko ihan pihalla..vai saunassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu