Mieshän vaikuttaa komealta, mutta taitaa olla sisältä pilalla. Otan osaa Norjan
kansan suruun.
kansan suruun.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitä ihmeen väliä sillä on, miltä näyttää?
Meinaatko, että komeat eivät noin lähtökohtaisesti ole päästään sekaisin.....että se on niinku rumien juttu??????
Niin kumma juttu, meillä on mielikuvat ja ikävä kyllä ne vielä toimivat!
Puhu vain itsestäsi.
Teotowaki luulee olevansa Suomi24:n pomo. Täällä saa kuulea sanoa mielipiteensä kuka hyvänsä. Sinulta ei kysellä paskan vertaa.
Jokainen saa tehdä itsestään mikälaisen tahansa tollon julkisesti, jos niin välttämättä haluaa, enkä minä siitä välitä paskan vertaa.
Ulkonäkö pettää, erittäin usein.
Jotain päätelmiä ihmisestä voi tehdä, siisteys, vaatteet, sitten ulkoinen käyttäytyminen jne. Mutta pääkoppa on jokaisella omanlaisensa.
Tää on nyt vähän tyly lausunto tilanteessa. Mutta hyvyys/pahuus, objektiivisia mielipiteitä, ei mitään, mitä voisi tieteellisesti määritellä. Joku jengi laatii omat sääntönsä, elikkäs määrittelevät moraalinsa ja etiikkansa. Ei kaikki ole samaa mieltä. Joku Che määriteltiin aikanaan terroristiksi, kummasti tyypistä tuli suuri vapaustaistelija. Tsausesku oli kaikkien romanialaisten valo ja aurinko, siihen saakka kun teloitettiin jne. Kaikki riippuu myös ajasta.
Erittäin ikävä asia, tämä Norjan asia. Eipä sitä ihmisiä saisi ampua. Jostain syystä sotia voi julistaa ja sitten ampua ihmisiä, ihan hyväksytysti. En kyllä alkaisi nyt määrittelemään hyvää ja pahaa. Motiivi ihan varmasti joku muu, kuin halu tehdä pahaa, siksi että on itse paha.
=DW=
Politiikka tekee "älyllisistä" henkilöistä hirviöitä!
Kuka meistä voi kuvitella saarella kuolleiden nuorten perheiden tuskaa?
Asummehan turvassa pohjolassa???
Kannattaisin kuolemanrangaistusta tuollaisille ihmisille - hän ei surmannut itseään, vaan on 21 vuoden vankilalusimisen jälkeen taatusti ylpeä teostaan ja valmis ehkä uusimaan sen!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mietin samaa, tavallaan.
Vastustan kuolemanrangaistusta. Mutta pitäisi olla olemassa elinikäinen, elinkautista kovempi. Ja sen pitäisi olla pakkotyötä, koska vangit maksavat paljon.
Vankilassahan ei kai kukaan ole koskaan erityisemmin muuttunut. Paitsi hurahtamalla uskoon. Ja tämä tyyppi on jo valmiiksi hurahtanut äärikristityksi. Se on tietysti kertoo mielenterveysongelmista, teoriassa mahdollista, että sen ongelmia saadaan linnassa autettua eroon uskonnoista.
En tunne Norjan lakeja. Mutta noitten nielenterveysongelmien takia tyyppi ehkä voidaan määrätä elinikäiseen pakkohoitoon.
=DW=
Kauhajoen koulusurmissa mukana olleille tämä Norjan tapaus on kyllä saattanut tuoda elävästi mieleen uudestaan silloiset tapahtumat. Siellähän myös nuoret pakenivat henkensä hädässä yhtä ampujaa, joka jahtasi porukkaa eri puolilla koulua. Todella ikäviä, molemmat tapaukset.
Tämä tyyppi oli suunnitellut tätä teurastusta pitkään ja onko joillekin yllätys että tälläinen höyrypää valitsi uhreikseen vasemmisto nuoria ?
http://www.nelonen.fi/uutiset/kaikki/ulkomaat/norjan-surmat-tunnustanut-breivik-julmuus-oli-tarpeen
Tietysti helpoimmalla pääsee kun toteaa että hän on "vain" mielisairas mutta tässä taitaa olla vähän muustakin kyse.
No just. Sehän tästä vielä puuttuu, että pääsee julistamaan julkisuuteen tarkoitusperänsä. "Haluan selittää...", eli ohjeita ja vihjeitä seuraaville sairaille perusteluineen. Terveeksi en tyyppiä noiden tekojen jälkeen sanoisi. Se on vain oma mielipiteeni.
Vieläkö lopotomia on käytössä, hoitomuotona? Tai edes puolisellainen...?
Kyllähän me suomalaisetkin
olemme hyvin pitkälle hyväksyneet uusnatsismin.
Olemme unohtaneet ne sen ideologian kauheudet.
Esimerkiksi rasismia meille tyrkytetään hyvin tehokkaasti.
No Norjalaiset saivat ideologian maistiaiset.