Olen todella sokissa etta norjassa Anders Behring Breivik Istuisi norjan vankilassa pasimpaan 21:een vuoteen !
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elinkautinen_vankeus .
Aivan uskomatonta onneksi suomessa ei sellaista ole !
Norjassa Maksimi Tuomio 21 V !!!!!!
8
395
Vastaukset
- ei ihan noin
Unohdat erään asian.Norjassa eli täällä saa tuo 92 elinkautista eli 92 kertaa 21 vuotta jos halutaan.Täällä voidaan antaa kuten jenkeissä jokaisesta murhasta oma tuolio joka lisää tuomion pituutta.Vapaaksi pääsee kyllä 80 vuotiaana jos ollut kunnolla ja katsotaan jotta voidaan vapauttaa.
- pure.poison
Kiiotos ! nyt ymmärrän.
- Puhut puppua.
Taidatpa olla väärässä:
"Norja: Elinkautista ei ole Norjan laissa. Pisin mahdollinen tuomio on 21 vuotta vankeutta. Usein tuomittu joutuu istumaan siitä vain kaksi kolmasosaa ja vain harva joutuu viettämään vankeudessa yli neljätoista vuotta. Poikkeuksena on, jos vanki on eristetty ”sikring”:iin, tällöin tuomion pituus on määräämätön."
Ja tuo ”sikring” tarkoittaa sitä, että vankeutta voidaan jatkaa aina viidellä vuodella, mikäli katsotaan, että vanki ei ole vielä yhteiskuntakelpoinen.
Eli mitään mainitsemaasi "ketjuttamista" ei Norjan laki tunne.
- miten on
- jotta sillee
Kyllä tuntee terroristi pykälässä joka lisättiin muutamavuosi sitten.Jos syytetään terrorismista niin ei ole mitään 21vuoden rajaa ja nyt juuri syytetään terrorismista eli seurataan mitä tulee ja katsotaan sitten kumpi oli oikeassa.
- pure.poison
Mutta ihan selvästi mediassa puhutaan tuomiosta jonka pituus on enintään 21 vuotta , mutta katsotaan taas.
- Hyvät tiedot sulla
Kummasti vaan tv-uutisissa Norjan poliisijohtokin on useaan otteeseen kertonut, että tuon kaverin maksimirangaistus on 21 vuotta.
Mutta ilmeisesti tiedät asiat paremmin kuin Norjan viranomaiset.
Tosin hiukkasen epäilen tietämystäsi. - Yrittäjänainen
Hyvät tiedot sulla kirjoitti:
Kummasti vaan tv-uutisissa Norjan poliisijohtokin on useaan otteeseen kertonut, että tuon kaverin maksimirangaistus on 21 vuotta.
Mutta ilmeisesti tiedät asiat paremmin kuin Norjan viranomaiset.
Tosin hiukkasen epäilen tietämystäsi.Wikipediaahan ei kannata sokeasti uskoa, mutta voisiko tämä silti pitää paikkansa?
http://no.wikipedia.org/wiki/Forvaring
"I dom på forvaring skal retten fastsette en tidsramme som vanligvis ikke bør overstige 15 år, og ikke kan overstige 21 år. Etter begjæring fra påtalemyndigheten kan retten likevel ved dom forlenge den fastsatte rammen med inntil 5 år av gangen. Sak om forlengelse reises ved tingretten senest tre måneder før forvaringstidens utløp. Det bør også fastsettes en minstetid for forvaringen som ikke må overstige 10 år. Forvaring er i dag det eneste virkemidlet det norske rettsvesenet har til disposisjon for å idømme lovbrytere en reell livstidsdom, da det ikke er noen øvre grense for en slik doms varighet."
Vapaa käännös:
"Säilytystuomiota antaessa tuomioistuimen on päätettävä aikarajasta, joka yleensä ei ylitä 15 vuotta ja joka ei saa ylittää 21 vuotta. Seuraamusviranomaisen pyynnöstä tuomioistuin voi kuitenkin jatkaa säilytystä 5 vuodeksi kerralla. Hakemus on jätettävä 3 kk ennen tuomion päättymistä. Säilytys on tänä päivänä Norjan oikeuslaitoksen ainoa keino tuomita todelliseen elinkautiseen, sillä kyeiselle tuomiolle ei ole määritelty maksimikestoa."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665331- 634484
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204301- 513710
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463664Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv432859- 262767
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo702454