Eli olen lähdössä vuodeksi ulkomaille opiskelemaan ja pitäisi hankkia kannettava opintoja varten. Ja koska itse en niistä juurikaan tiedä niin voisiko joku ystävällisesti antaa neuvoa että mitä ominaisuuksia tulisi olla läppärissä että se olisi mahdollisimmann tehokas. Tupla- vai triplaydinprosessori?, näytönohjaimet ym.. Linkittäkää vaikka mikä on mielestänne tällä hetkellä sellainen tehokas ja hyvä kone millä pärjää hyvin. kiitoksia! :)
Tehokkaimpia koneita..
6
72
Vastaukset
- 18+1
jätitpä oleellisimman sanomatta, mitä teet tietokoneella? miksi juuri tehoa pitää olla erityisesti ja miten paljon painotat esim kannettavuutta ja akun kestoa?
Jos opiskelulinjaa ei olla mitenkään erikoisesti painotettu tai edes mainittu on aika turvallista ehdottaa jotain Applen MacBookia.
Jos menet ulkomaille opiskelemaan pelisuunnittelua DirectX-API:lle, niin ei sitten... ; )- ressu bedford
Älä täältä osta kun joudut maksamaan alvin
- Kerropa lisäksi...
paljonko olet valmis maksamaan läppäristä? Ja milaiseen käyttöön tulee (muutakin kuin opiskelu)? Helpottaa vastaamista!
- Opiskelemaaaan!
Eli siis sen pitäisi pyörittää paljon erilaisia ohjelmia, mm animaatioita, koska hierojaksi opiskelen. Ja viihdekäyttöön tottakai nettipokeriohjelmia, leffoja pitäisi pystyä kattelemaan, hyvä näytönohjain olisi oltava. ja akun kestokin tietty mahdollisimman pitkä. mutta ainakin luotettava ja varma kone minkä kanssa pärjää, tottakai nettikeskustelut ym pitäisi onnistua suomeen päin. sellanen perustehokas kone. Jotain ehdotuksia? :)
- vempele.com
Tämä on ehkä tämän hetken paras Windows -kone. (huomoiden, hinta - laatu - ominaisuudet)
http://vempele.com/2011/07/arvostelut/kannettavat-arvostelut/asus-u36j-arvostelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948