onko järkevää käyttää, onko hyvä?
kertokaa kokemuksia
Vastaukset 5
Heinäkuun alussa olimme Prahassa ja ostimme julkisen liikenteen 4vrk:n lipun. Lippu maksoi muistaakseni muutaman sata korunaa. Kyseisellä lipulla saa viikon ajan rajattomasti käyttää linja-autoa, metroa, raitiovaunua ja jopa köysirataa. Meillä se ainakin oli oikea vaihtoehto sillä liikuimme paljon ympäri kaupunkia. Lippu leimattiin ensimmäisellä matkalla ja sen jälkeen sitä tarvitsi näyttää vain kysyttäessä. Suurin plussa että sai vaan hypäpä haluamaansa kulkuneuvoon ilman kertalippujen kanssa säheltämistä.
- kek
kannatan myös yleisiä, lentokentältä pääsee helposti bussilla (kulkee noin 10 min välein ja kentältä voi ostaa siitä tuloaulasta heti lipun) ratikkareittien varteen ja 24h matkalippu maksoi 110 korunaa. Pidän ratikalla matkustelusta ja se onnistuu helposti Prahassa, pääsee näkemään vähän kaukaisempiakin kohteita helposti ja edullisesti.
- Mrs matkaaja
Käytimme kuljetuspalvelua vuosi sitten, kun olimme Prahassa perheen kanssa. Olimme perillä illalla ja lähtö oli aamulla, joten tuntui meille parhaalta vaihtoehdolta. Enkä pitänyt hintaakaan pahana ovelta ovelle matkatavaroiden kanssa.
- namesti
...privaattikuljetus 20e sivu,hyvin toiminut monet kerrat...ja,välttyy laukkujen kanssa rimpuilulta bussissa,metrossa jne.....(sekin on kokeiltu kyllä.)
- Urquel
Juuri tulimme 4 Prahasta. Jos hotllisi on metron varrella niin suosittelen julkisia. Tsekeissä ne ovat halpoja , luotettavia ja nopeita, toisin kuin taksit. Riippuu tietysti matkaustusajankohdastasi. Prahan lentokentän sivuilta löydät kahden metrolinjan AjaB päättäreille vievien bussien numerot. 119 vei A linjalle. Google mapsista voit hakea hotellisi osoitteen ja katsoa lähimmän metropysäkin nimen ja linjatunnuksen. Metropysäkit merkitään Tsekeissä nuolella alaspäin. Todella mahtava ja kaunis kaupunki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1131234Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89939Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää243927- 54754
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75747Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34662- 66657
- 42592
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah170541Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.126494Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus95485- 198464
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91448- 29441
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17437Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27436- 34428
Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit
Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut278423