Kiitos kaikille, jotka olette jaksaneet kirjoittaa hyviä vinkkejä ja matkatarinoita Trapanista ja Palermosta. Itse lähdemme reissuun heinäkuun lopulla ja matka suuntautuu ensin Palermoon kolmeksi yöksi ja Trapaniin neljäksi yöksi!
Olemme kiinnostuneita vuokraamaan skootterit Trapanissa ja kierrellä lähiympäristöä ihailemassa. Onko kokemusta vuokrauksesta ja minkä kuntoinen tie on mahdollisimman lähellä rantaa, matkalla San Vito Lo Capoon. Skootterilla olemme ajelleet Kreikassa ja Thaimaassa, joten "ulkomailla" ajelusta on kokemusta! Hintoja hieman katselimme netistä, noin 40 euroa/pv. Vai onko hinnoissa eroja paljon?
Snorklaaminen myös kiinnostaa, joten löytyykö Trapanin lähistöltä hyviä snorklauskohteita?
Palermosta olemme kuulleet negatiivisia kokemuksia, onko siellä todella niin likaista kuin väitetään: jätteitä kaduilla paljon ja kulkukoiria haitaksi asti? Mielenkiinnolla odotan pääsyä kuulemma "erilaiseen" kaupunkikohteeseen!
Toivottavasti jollain löytyisi vastauksia kysymyksiini ja itse lupaan kirjoittaa kokemuksia matkaltamme!
Skootterin vuokraus Trapanissa?
2
508
Vastaukset
- Palermossa käynyt
Palermon käynnille kannattaa hankia kartta kulkua varten. Pääkadut toimivat hyvänä runkona hahmottamiseen. Pienet kujalliset kaupunginosat ovat todella sokkeloisia ja monet niistä slummiutuneita, en suosittele seikkailua niissä. Suosikaa addiopizzo- tarroilla merkittyjä kauppoja ja yrityksiä, ne eivät maksa suojelurahaa mafialle. Tarra on lkiinnitettynä liikkeiden ikkunaruutuun jos sitä on.
Palermo on kukunut ja rähjäinen ja vanhoja barokkirakennuksia omaava.
Lähiöissä kamalannäköisiä kerrostaloja, julkisivu sekava. Osa vanhoista rakennuksista remontoituja, kaikki restaurointiin varattu raha ei sentään ole valunut mafian taskuihin. - myös kiinnostaisi
Miten skootterin vuokraus onnistui? Kertoisitko kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522127
- 622042
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131561- 621372
- 501339
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41855Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90727Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118717Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33688- 40653