Skootterin vuokraus Trapanissa?

Sisiliaan

Kiitos kaikille, jotka olette jaksaneet kirjoittaa hyviä vinkkejä ja matkatarinoita Trapanista ja Palermosta. Itse lähdemme reissuun heinäkuun lopulla ja matka suuntautuu ensin Palermoon kolmeksi yöksi ja Trapaniin neljäksi yöksi!
Olemme kiinnostuneita vuokraamaan skootterit Trapanissa ja kierrellä lähiympäristöä ihailemassa. Onko kokemusta vuokrauksesta ja minkä kuntoinen tie on mahdollisimman lähellä rantaa, matkalla San Vito Lo Capoon. Skootterilla olemme ajelleet Kreikassa ja Thaimaassa, joten "ulkomailla" ajelusta on kokemusta! Hintoja hieman katselimme netistä, noin 40 euroa/pv. Vai onko hinnoissa eroja paljon?
Snorklaaminen myös kiinnostaa, joten löytyykö Trapanin lähistöltä hyviä snorklauskohteita?
Palermosta olemme kuulleet negatiivisia kokemuksia, onko siellä todella niin likaista kuin väitetään: jätteitä kaduilla paljon ja kulkukoiria haitaksi asti? Mielenkiinnolla odotan pääsyä kuulemma "erilaiseen" kaupunkikohteeseen!
Toivottavasti jollain löytyisi vastauksia kysymyksiini ja itse lupaan kirjoittaa kokemuksia matkaltamme!

2

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palermossa käynyt

      Palermon käynnille kannattaa hankia kartta kulkua varten. Pääkadut toimivat hyvänä runkona hahmottamiseen. Pienet kujalliset kaupunginosat ovat todella sokkeloisia ja monet niistä slummiutuneita, en suosittele seikkailua niissä. Suosikaa addiopizzo- tarroilla merkittyjä kauppoja ja yrityksiä, ne eivät maksa suojelurahaa mafialle. Tarra on lkiinnitettynä liikkeiden ikkunaruutuun jos sitä on.
      Palermo on kukunut ja rähjäinen ja vanhoja barokkirakennuksia omaava.
      Lähiöissä kamalannäköisiä kerrostaloja, julkisivu sekava. Osa vanhoista rakennuksista remontoituja, kaikki restaurointiin varattu raha ei sentään ole valunut mafian taskuihin.

    • myös kiinnostaisi

      Miten skootterin vuokraus onnistui? Kertoisitko kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      103
      2179
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      61
      1311
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      230
      1149
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1115
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1066
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1015
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      939
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      932
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      908
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      878
    Aihe