en ole lapsen isän kanssa parisuhteessa. olemme sopineet että pidän lapsen yksin ja isä ei halua eikä kuulu lapsen elämään. mutta onko joitain seikkoja miksi isyys pitäisi lapsen kannalta tunnustaa. vaikka ei koskaan tulisi oleen tekemisissä. raha ei ole pääasia.
tunnustaa vai ei
ylpeäodottajayksin
11145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei mitään seikkoja.
Jos pystyt pitämään lapsen yksin, nii pidä ihmeessä.
Teini-ikään asti sillä ei ole mitään merkitystä lapselle, mutta 15v lapsi saa muutella etä isänsä tai äitinsä luo millon huvittaa. Pidäppä siinä sitte jotain rajoja ja sääntöjä
3 tytön lähi-isänä toivosin ettei lasteni äiti ois koskaan niitä omikseen tunnustanu.
kyllä mäkin asian nään parhaaksi ehkä kumminki ettei isyyttä tunnusteta. varmasti helpoin niin.
Isyyden merkitys lapsen kasvulle ja kehitykselle?
Tässä eräs Sosiaali ja terveysministeriön näkemys..
http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/view/1542756
------
en ketää pakota isäksi jos ei kiinnosta nii olkoot. mieluummin pelkkä äiti ku isä joka ei halua.
Mulla sama tilanne ja päätöksen olen tehnyt, etten vaadi mitään tunnustuksia. Joskus tulevaisuudessa voin kyllä kertoa lapselle hänen isänsä. Miksi sitä kiusaamaan ja pilaamaan toisen elämää isyyden tunnustamisella, jos itse en aborttia ole pystynyt tekemään.
Raha ei tosiaankaan ole niin tärkeää ja tuskin mitkään mahdolliset perimiset...tärkeintä olisi jos voisi isänsä kanssa läsnä olla...mutta kun ei halua niin ei voi mielestäni pakottaa.
Ompa taas tekstiä. "Miksi sitä kiusaamaan ja pilaamaan toisen elämää isyyden tunnustamisella" Puhutko nyt siitä isän elämän pilaamisesta,vai?Yleensä siihen lapsen alkuun saattamiseen tarvitaan kaksi ihmistä -MYÖS SE ISÄ!!
Lapsen parastahan tässä pitäisi ajatella ja vaikka se isän nimi nyt olisikin vain ja ainoastaan siinä paperilla niin sekin on tyhjää parempi.Ja eiköhän se isä ole ihan velvoitettu maksamaan sen elatukisumman.Miettikääpä nyt naiset ennen kun teette lopullisia päätöksiä.
aivan :) sitte ku oikea aika koittaa lapsi saa biologisen isänsä tietää. hyvin pärjää varmasti yksinhuoltajana oikealla asenteella. hyvää loppukesää kaikille!
Lapselle voi olla tärkeää että isyys on vahvistettu. Itse tekisin niin että vahvistaisin isyyden mutta en pyytäisi elatusapua. Jos isä haluaa tavata niin se on OK mutta se olisi sitten hänen päätöksensä. On selvää että aika mahdotonta isälle tuossa kuviossa luoda sidettä lapseen ja olisi väärin vaatia häneltä rahaa.
Voi Tseeus!
Jos lapsen isä ei ole tiedossa sossussa, saa äiti kelalta 142e/kk elareita.
Mutta jos on isä tunnustanu lapsen, peritään se 142e/kk siltä isältä.
AP sanoi ettei raha ole tärkeää - sen takia ehdotin tuota. Lapselle on tärkeää että on virallinen isä, ap:lla ei ole tarve rahaan . Kaikki siis voittavat :)
Kai niitä elareita pitää ensin hakea että niitä saa? Ei oo pakko jos ei haluu.
Ei kyllä veronmaksajien kuuluisi maksaa miesten paljaanapanoista, jos ukkelit itsekin pystyvät kustantamaan. Millainen mies laittaa lapsensa sossun rahoille jos itse elää mukavasti? Kaikki tietävät mistä niitä lapsia tulee, sen homman voi joka jätkä jättää tekemättä jos ei halua vastuuta. Kumikin auttaa jo jollain prosenttiosuudella.