Meillä käytetään saunaa tosi vähän - vain noin kerran kuukaudessa. Uutta taloa suunnitellessani olen päätynyt minimoimaan saunan pinta-alan.
Lisäksi yritän keksiä mihin hyötykäyttöön saunan tilavuutta voisi käyttää.
Lämminvesivaraajan laitan varmaan lauteiden alle, sillä sen saa hyvin piilotettua sinne.
Mitä muuta enemmän tai vähemmän järkevää hyötykäyttöä saunalle voisi keksiä?
Saunalle hyötykäyttöä
5
1017
Vastaukset
- Niksivinkki
Niksi
Saunasta saa näppärän kotisavustamon, kalaa, lihaa.. - rqw
Tee siitä tila pyykinkuivaamiseen. Se perinteisin tapa polttaa talo kun joku napsauttaa kiukaan päälle jolle on tippunut esim. sukka tms.
Tee kahden istuttava koppi ja laita sinne peltilaatikko missä on mahd. niukasti kiviä. Sata astetta komerossa jossa ei ole tuloa eikä poistoa. Parin käyttökerran jälkeen lauteet saa kantaa ulos.
Yhtä kuin. Eikö se ole sama tehdä oikea sauna tai jättää se kokonaan tekemättä?
Ainakin kiinteistön jälleenmyynnin kannalta olisi oleellista että saunan sijoitus on huomioitu jälkiasennuksen muodossa (ei seinien siirtoja, viemäröintejä jne jne) tai aina parempi valmis sauna ilman lauteita ja kiuasta. - ddfdf
Minäkään en missään tapauksessa jättäisi Suomalaisesta omakotitalosta pois saunaa, ellei asiaa ole korvattu esimerkiksi piharakennuksessa olevalla hienolla piha-saunalla.
Mutta tuo ehdotus oli erittäin hyvä: rakenna saunalle tila ja tee se rakenteellisesti oikein.. Laatoita lattiat ja paneloi seinät kuten saunassa on tapana tehdä (hyörynsulut yms. pitää tietenkin asentaa).
Ja sitten käytät tilaa varastona / pyykinkuivaushuoneena (ilmanvaihto pitäisi olla saunassa kunnossa).- Hyötykäyttöä
Kerran kuukaudessa kun sitä saunaa halutaan käyttää, niin sitten sitä oikeasti halutaan käyttää. Joten joo, oikean saunan aion tehdä - mutta pienen: Suunnitelmissa on nyt noin 1,6 x 1,3 m = 2,1 m2 kokoinen. Lauteen leveys siis 1,6 m. Tuota leveyttä ei oikein voi pienentää, kun pesuhuoneen leveyden haluaisin pitää 1,7 m:ssä.
Mutta kun käyttö on tosiaan noin harvinaista, niin muutakin käyttöä haluaisin miettiä.
Pyykin kuivatusta voisin harkita, jos saisi varmistettua ettei kiukaan päälle koskaan ikinä tipu mitään vahingossakaan. Jos laittaisi kuivausnarut vain ylälauteen päälle, se on sivusuunnassa yli puoli metriä kiukaasta, niin se voisi juuri ja juuri olla kelvollinen. MUTTA siinä pyykinkuivauksessa askarruttaa, kun olen kuullut että vakuutusyhtiöt ovat tosi nihkeitä tuon suhteen ja ilmeisesti ovat kieltäneet sen (en tiedä millä tavalla ja mitä se oikeasti tarkoittaa).
Mutta tuo pyykinkuivauspaikka olisi kyllä järkevää hyötykäyttöä. Minkäköhänlainen pyykkinaru saunaan kannattaisi laittaa JOS siihen päädyn? Joku helposti irroitettava tai kelautauva tms.
Kiitoksia vinkeistä tähän asti, lisää kaivataan, jos tuo pyykinkuivaus on oikeasti kiellettyä.
- ujsnd
Eihän Suomessa saa olla humalassakaan mutta olen kuullut että kyseistä toimintaa harrastellaan ja olen jopa kuullut että Suomessa myydään jopa alkkomahoolia ja huimausaineravintoloitakin kuulemma on?
Jos raunioista on todettavissa että palo on alkanut saunatiloista, vakuutuksien saamisessa voi olla ongelmia koska saunapalojen yksi suurimmista aiheuttajista on vieras esine kiukaassa (sukka, kalsarit tms).
Sähkökiukaaksi sellainen missä ohjausyksikkö on itse kiukaassa eikä esim. pukuhuoneessa. Aina kun kiukaan laittaa lämpeämään, pyykit tulee otettua ensin pois eikä vahinkoja satu.
180cm ja lauteille mahtuisi kolme (60cm/hlö).
Itsellä sähkösauna käytössä vain pahimmilla pakkasilla talvisin ja muutoin resunkuivaamiseen. Ylälauteiden yläpuolella narut lakanoille jne ja alalauteille nostat pyykinkuivaustelineen. Saunassa ikkuna joka auki ainakin kesäisin. Pyykit kuivaa eikä kosteus muhi rakenteissa.
Käännettävät lauteet voisi olla yksi vaihtoehto?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770