sähkökatkos

hp pavilion
windows xp home edition
mitä voisin tehdä,kone oli päällä kun tuli sähkökatkos.Sen jälkeen käynnistyminen kestää n.50min.Ennen muutama minuutti.Kiitos asiallisista vastauksista.Todella amatööri olen.
10133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sähkökatkos saattoi tulla salamaniskusta, jos on näin niin koneesi on vioittunut. Vie se huoltoon.

Äänestä

Kun viimein saat koneesi käyntiin koeta koneen palauttamista aiempaan tilaan palautustoiminnon avulla.

Äänestä
  • Vaari kiittää vastauksista,käynnistys edelleen hidas.Palautusta olin jo koittanut.Suoritin levyntarkistuksen,jopa 2 kertaa,ei auttanut.

    Äänestä

  • vaari-49 kirjoitti:

    Vaari kiittää vastauksista,käynnistys edelleen hidas.Palautusta olin jo koittanut.Suoritin levyntarkistuksen,jopa 2 kertaa,ei auttanut.

    Kokeile defragmentointia eli eheytystä.

    Äänestä

Mitä jos vaari asentas Ubuntun, se käynnistyy nopeasti aina. Itse olen myös vaareille ja mummoille asennellut "eläketurvaksi" ja hyvillään ovat.
Koita ainakin Ubuntun live-CD:llä onko koneessa vika.

Äänestä

Levyneheytys ei auttanut.Ubuntu on kyllä ollut mielessä mutta en vielä ole valmis siihen.Eihän tästä vaan tule sotatanner :) kiitokset taas.

Äänestä

Jo muutama minuutti on aivan käsittämättömän hidasta käynnistymistä, 50 minsasta puhumattakaan. Vikaa siis oli jo ennen katkosta ja luultavimmin Xp:ssä eikä koneessa.

Äänestä

"Jo muutama minuutti on aivan käsittämättömän hidasta käynnistymistä"

Minkälaisia "häveleitä" teillä on? Ei ainakaan Vista (läppäri) ole toimitakunnossa alle viiden minuutin, kun se on ollut sammutettuna.

Äänestä
  • Minulla vista on käytettävissä noin 30 sekunnin kuluttua.. ja viimeksi olen vistan asentanut uudelleen noin 3 vuotta sitten.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vaari-49 kirjoitti:

hp pavilion
windows xp home edition
mitä voisin tehdä,kone oli päällä kun tuli sähkökatkos.Sen jälkeen käynnistyminen kestää n.50min.Ennen muutama minuutti.Kiitos asiallisista vastauksista.Todella amatööri olen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu