Hei! Olen juuri valmistumassa terveystieteiden maisteri ja jatko-opinnot näyttävät ainoalta vaihtoehdolta päästä eteenpäin. Mutta ehdin hakea tänä vuonn vai säätiöiden rahoitusta, en esim. tohtorikouluun. Mitä olette mieltä, onko liian turvatonta tulevaisuutta ajatellen jos ei ole työpaikkaa tiedossa kuitenkaan. Ovatko muut tehneet samalla tavalla? Työllistyvätköhän terv.tieteiden tohtorit esim tutkijoiksi jos väikkärin oikein hikipäässä väsää?
Tohtoriksi pelkän apurahahaun turvin?
2
201
Vastaukset
- Apurahallakin ollut
Kannattaa etsiä kiinnostava tutkimusryhmä, ja kysellä ryhmän johtajalta apua. Voit saada palkallisen paikan jossain projektissa, tilanteesta toki aina riippuen. Apurahaa on aika vaikea saada, ellei kuulu tutkimusryhmään.
Työllistymisestä on mahdoton sanoa mitään. Se on tosi alakohtaista, ja riippuu aina siitäkin, haluaako jäädä yliopistoon, vai onko mahdollisesti yrityksiä, jotka ovat kiinnostuneita tohtoreista. Väitöksen jälkeinen työllistyminen on vaikea asia, joka huolestuttaa monia jatko-opiskelijoita. - Kääk-79
Ehkä tutkimusryhmä olisi tosiaan hyvä idea, mulla olisi mahdollisuus ainakin hakea yhteen projektiin ttl:lle. Tosin se substanssi ei ole ihan sitä, mitä olisin halunnut tutkia, vaan vähän sinnepäin. Mutta ehkä se on vakaampi ja realistisempi vaihtoehto. Tuntuu kyllä, että tuo yliopistomaailmassa on niin kilpailu, että aina löytyy joku jolla on loppupeleissä enemmän julkaisuja tms kuin mulla...woe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855050- 473522
- 1053345
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342541- 1992513
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262207- 1332069
- 201809
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51699- 1821678