Gambiaan tammikuussa

8+13

Lomaileeko Gambiassa ns. "tavalliset" turtistit? Olemme avopuolisoni kanssa miettineet Gambiaa yhtenä lomavaihtoehtona, mutta palstan viestejä seuranneena en ole enää varma. Kaikki jutut tuntuvat pyörivän seksiturismin, poikaystävien, vierailukutsujen tms ympärillä. Haluaisimme varmaa aurinkoa ja hyvää rantaa, ripauksen eksotiikkaa, luontokohteita ja uusia elämyksiä. Menopaikkaa emme kaipaa. Gambia olisi Aasia lähempänä, eikä aikaero rasittaisi. Eli kannattaako tämmöisen tylsän ja suht. "normaalin" tavallisen kolmekymppisen avoparin lähteä lomalle Gambiaan?

Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen

15

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+13

      ..pitäisi opetella vielä kirjoittamaan. "Turtisteilla" tarkoitan siis turisteja. Ettei nyt kenenkään tarvitsisi tästä alkaa vääntämään...

      • Nauraa

        Vai olisi AASIA lähempänä


      • 8+13
        Nauraa kirjoitti:

        Vai olisi AASIA lähempänä

        Niin, a-kirjainhan sieltä puuttui. Siis tarkoitin että "Gambia olisi Aasiaa lähempänä". Hyvä pointti ja kiitos kun huomautit, juuri tällaista keskustelua halusin herättää.


      • Prrr
        8+13 kirjoitti:

        Niin, a-kirjainhan sieltä puuttui. Siis tarkoitin että "Gambia olisi Aasiaa lähempänä". Hyvä pointti ja kiitos kun huomautit, juuri tällaista keskustelua halusin herättää.

        Hei!

        Jättäkää viime aikoina lukemanne viestiketjut omaan arvoonsa ja katselkaa tuossa parisen vuotta sitten kirjoitettuja viestejä. Sieltä löytyy ihan asiaakin Gambiasta matkailumaana.
        Suosittelen hotelli Senegambiaa, sen suuri puutarha ja uima-altaat ovat oikein hyvät ja aamiaispuffetkin monipuolinen.
        Luulisin, että nykyään saa olla patiollaan rauhassakin, kun työntekijöille on kielto häiritä asiakkaita.
        Meressä uiminen ei oikein luonnu, korkeiden aaltojen vuoksi, mutta rannalla kävely on sitäkin hauskempaa ja sitä riittää kilometritolkulla.

        Nyt ei ole minulla aikaa enempää selostella, mutta tosiaan, tutkikaa vanhoja viestejä. Olen vieäänyt kolme lomaani, yhteensä 7 viikkoa eri puolilla Kotua ja Kololia ja viihtynyt erinomaisesti (ihmettelemistä riittää joka päivälle niin paljon kuin sielu sietää) ;)


      • Prrr
        Prrr kirjoitti:

        Hei!

        Jättäkää viime aikoina lukemanne viestiketjut omaan arvoonsa ja katselkaa tuossa parisen vuotta sitten kirjoitettuja viestejä. Sieltä löytyy ihan asiaakin Gambiasta matkailumaana.
        Suosittelen hotelli Senegambiaa, sen suuri puutarha ja uima-altaat ovat oikein hyvät ja aamiaispuffetkin monipuolinen.
        Luulisin, että nykyään saa olla patiollaan rauhassakin, kun työntekijöille on kielto häiritä asiakkaita.
        Meressä uiminen ei oikein luonnu, korkeiden aaltojen vuoksi, mutta rannalla kävely on sitäkin hauskempaa ja sitä riittää kilometritolkulla.

        Nyt ei ole minulla aikaa enempää selostella, mutta tosiaan, tutkikaa vanhoja viestejä. Olen vieäänyt kolme lomaani, yhteensä 7 viikkoa eri puolilla Kotua ja Kololia ja viihtynyt erinomaisesti (ihmettelemistä riittää joka päivälle niin paljon kuin sielu sietää) ;)

        Huomasin itse kirjoitusvirheeni, siis olen viettänyt, en vieäänyt... pilkunviilaajat voivat siis säästää vaivansa.


    • parrot5

      nämä ovat mielipide asioita. itse olen kerran käynyt gambiassa siinä oli minulle yksi kertaa liikaa enkä varmasti mene uudestaan mutta jokaisella on oma mielipiteensä ja matkakohteensa.

      • pari38_2

        Gambia kaksi vuotta sitten oli aivan eri maa kuin nyt. Kaikki aitous on sieltä hävinnyt turismin myötä. Kerran käyneenä Gambiassa en voi sitä suositella. Nykyään sinne matkaavat vain naiss*ksituristit. Niitä oli keväälläkin kone täynnä. Ei jäänyt epäselväksi minkä perässä oltiin menossa lomailemaan. Afrikasta löytyy moni aitoja kohteita,joita turismi ei ole vielä pilannut.


    • amiinitinaami

      Kannattaa käydä katsomassa. Olimme mieheni kanssa maaliskuussa -11 juuri tuossa kyseisessä Senegambia hotellissa: mahtava puistomainen alue lukuisine lintuineen (korppikotkat erikoisuus, ei pidä pelätä!), apinoineen ym elukooineen ja kavustoineen. Paikallisittain siisti, perushotelli. Alue koostuu 2-kerroksisista talokomplekseista: yläkerrassa yhteinen terassi (huom!) toisen huoneen kanssa, aamiaiset ihan ok (ei pidä odottaa gourmeta), heti hotellin ulkopuolella lukuisia ravintoloita joista valita. Meillä oli 1/2-hoito, mutta ruokailimme myös vaihtelun vuoksi 'ulkonakin' ja olivat ruoat kyllä parempia kuin itse hotellilla! (Yasmina esim ok, paljon muitakin on. Edullista!). Ranta todella pitkä ja mukava kävellä pitkiäkin matkoja, mutta uiminen voimakkaan aallokon vuoksi aika extremeä, aikaisin aamulla oli 'leudompaa'. Kaksi allasaluetta: ns. rauhallinen lähempänä respaa ja 'aktiivinen' rannan tuntumassa. Me myös lähdimme matkaan hyvin epäluuloisina (luettuamme näitä kommentteja tällä palstalla), mutta yllätyimme todella positiivisesti. Meitä eivät 'bumsterit' liikaa häirinneet, ystävällinen 'no-thanks' riitti, mitään tavallisessakin turistipaikassa nähtävää 'seksi-turisimia' kummempaa emme nähneet (joka paikassahan on näitä omansalaisia pariskuntia, so what, ihan liikaa toitotettu vain tuota seksiosastoa), tapasimme Anun (hän asuu siellä osan vuodesta), jonka järkkäämälle retkelle pääsimme:mahtava reissu, rehellinen, antoisa tietopaketti maasta. Kävimme myös kalastusreissulla mangrovesuistossa merellä, saalistakin saimme. Meillä oli kaikenkaikkiaan oikein onnistunut loma, toki aina pitää muistaa mihin on menossa, eikä odottaa liikoja, mutta avoimin mielin ja rento meininki päällä pärjää kummasti.

    • nothanks

      kyllä tavallisen , tylsän ja suht. "normaalin" tavallisen kolmekymppisen avoparin kannattaa lähteä gambiaan. kyllä siinä tulee uutta säpinää suhteeseen. erityisesti naiselle suunnattu tarjonta on runsasta juuri senegambiassa, minne s*ksiturismi keskittyy. pariskunta voi olla harvinainen näky,koska naisparit/yksinäiset naiset ovat enemmistönä matkailijoiden joukossa.
      jos luette pari vuotta vanhoja juttuja,niin gambia on siitä paljon muuttunut. koko toiminta on keskittynyt s*ksiturismin ympärille. osa miehistä tulee guinea ja senegalin puolelta "töihin" gambiaan. en suosittele gambiaa normaalina matkailukohteena. no thanks ei todellakaan riitä sanomisiksi ja sitä saa olla toistelemassa 5m:n välein. jos kulkee silmät auki niin näkee sen rehottavan s*ksiturimin millä maata pyöritetään. kokemukset ovat viime keväältä.

    • uusiakokemuksia

      Kaikki gambiassa pyörii seksiturismin, poikaystävien ja vierailukutsujen ympärillä. siihen on varauduttava. varmaa aurinkoa ja hyvää rantaa löytyy egyptistä tai turkista. ranta gambiassa on huono näihin verrattuna. ripauksen eksotiikkaa voi unohtaa,koska turismi on pilannut maan. uusia elämyksiä saa,kun hätistelee satoja bumstereita kintereiltään rannalla,kadulla ja hotellissa.

    • ero...

      Gambian ero esim. Turkkiin ja Egyptiin on, se että siellä on turvallista, myös iltaisin, EIKÄ paikalliset miehet hauku huoraksi eikä tartu per*eeseen kiinni jos ei kiinnosta ostaa jotain surkeaa t-paitaa. Rannat ovat pitkiä ja rauhallisia, ei täyteen ahdattuja aurinkotuoleineen.

      • nopeace

        juuri rannallahan ne bumsterit päivystävät. sekuntiakaan ei saanut kävellä rauhassa. ei kiitos ei tosiaankaan riitä niille, kuten joku jo totesikin. hermothan niihin menee,kun pitäisi lomalla rentoutuakin.


      • edellinen...
        nopeace kirjoitti:

        juuri rannallahan ne bumsterit päivystävät. sekuntiakaan ei saanut kävellä rauhassa. ei kiitos ei tosiaankaan riitä niille, kuten joku jo totesikin. hermothan niihin menee,kun pitäisi lomalla rentoutuakin.

        Melkein joka päivä kävelin rannalla eikä kukaan jäänyt roikkumaan perään. Jotkut saattoivat kysyä jotain, mutta no thanks riitti ja toivottivat mukavaa päivää. Joidenkin tuttujen kanssa saatoin joskus jäädä istuskelemaan kun tarjosivat mehua.


    • thegambian

      Kävimme vaimoni kanssa Gambiassa muutama vuosi sitten; pidän meitä ns. "tavallisina turisteina". Meitä ei seksiturismi todellakaan kiinnosta. Aika paljon oli pariskuntia ja lapsiperheitä matkassa, joten varmasti suurimmalla osalla oli samansuuntaiset matkaperusteet kuin meilläkin.

      Kyllä Gambiassa kannattaa käydä. Ennen kaikkea uusien kokemusten takia. Gambia on todellakin yksi maailman köyhimmistä maista, joten siellä tapahtuvia juttuja voi peilata sitä vasten.

      Parhaina puolina pidän Gambian edullisuutta, ihania ihmisiä ja luontoa.

    • kokemustagambia

      Olimme viime keväänä Gambiassa Kololin alueella. Selkeästi näki millä asialla pääosa turisteista oli matkalla. Seksiturismi oli suorastaan häiritsevää, vaikka me teimme selväksi sen että emme ole sillä mielellä liikkeellä. Perään huudeltiin jatkuvasti, mutta käsiksi ei käyty, se oli positiivista. Aika moni (lähes kaikki) naisturistit olivat ns seksimatkalla ja vaihtoivat poikaystäväänsä useaankin otteeseen. Ei voinut olla huomaamatta kun samassa hotellissa asuivat. Mitään nähtävää ei Gambiassa todellakaan ollut. Onneksi teimme reissun naapurimaahan,jossa näimme todellista Afrikan arkea ja ihmisiä. Gambia oli jotenkin sellainen turistirysä, myös varsinaisen turistialueen ulkopuolella. Hinnat olivat nouseet paljon viime lomakaudesta ja sen kyllä huomasi. Hinnat siis olivat nousseet myös turistialueen ulkopuolella, koska joku kaikkitietävä kuitenkin toteaa, että turistialueen ulkopuolella on halvempaa.Tosi likaista ja saastaista siellä ainakin oli. Jätehuolto ei ainakaan pelaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe