Aikaisemmissa linux kerneleissä on sentään voinut luoda uuden levyosion esim. fdisk tai cfdisk -ohjelmalla ja kun muutokset on kirjoitettu levylle, niin on voinut ilman reboot / kaikkien levyosioiden umounttausta myös luoda uudellee osiolle tiedostojärjestelmän ( mke2fs ).
Mutta knoppix 6.4 -sarjassa tuo ei enää onnistu: esim fdisk -l kyllä kertoo, että uusi osio on olemassa, mutta kernel ei sitä tunnista, joten mke2fs kieltäytyy toimimasta.
miksi kernelin koodaajat ehdoin tahdoin vääntävät linuxista vanhoja windows -versioita muistuttavaa tekelettä, jossa joka asiaan vaaditaan reboot.
Fiksuahan olisi tämä:
kernel tarjoaisi funktion "reread partition table" ja fdisk, cfdisk ja vastaavat sitä käyttäisivät, kun osioihin on tehty muutoksia.
kernel taas käyttäisi yksinkertaista sääntöä: päteviä ovat kaikki sillä hetkellä mountattuna olevat osiot, sekä sen lisäksi levyltä luettu uusin versio osiotaulukopsta.
Lisäksi jos jokin osio menee osittain päällekkäin jo mountatun osion kanssa, tällaiseen osioon pääsy estetään, mutta siitä saisi jollain komennolla tarkat tiedot: mikä menee päällekkäin, minkä kanssa, ja levysektoriosoitteet (LBA) molemmista konfliktissa olevista osoitteista.
täsmälleen 100% päällekkäin menevää osiota taas pitäisi kohdella aliaksena jo mountattuun osioon.
Jos osioiden järjestys muuttuu (esim. luodaan uusi osio olemassaolevaa ja mountattua ENNEN), niin ehkä pitäisi ottaa käyttöön automaattinen osionimiresoluutio tyyliin:
/dev/sda3r1 jne. eli tuo tarkoittaisi osio sda3 revision 1 hetkisen tilanteen mukaan, missä revisio 1 on buuttauksen jälkeisen ensimmäisen mounttauksen yhteydessä vallinnut tilanne (tai myöhempi moounttaus, jos KAIKKI ko. taltion osiot ovat olleet myöhemmin yhtäaikaa mounttaamattomassa tilassa).
Omassa tapauksessani ei ole edes kyse tällaisesta järjestysongelmasta, koska loin vain uuden osion levyn lopussa olleeseeen osioimattomaan tilaan.
Aikaisemmin käyttämissäni linuxjakeluissa tämä on jopa onnistunut, mutta ilmeisesti uudemmissa kernelversioissa tämäkin on estetty.
Onko tämä asia, josta kernelkehittäjät ovat keskenään erimieltä?
Jos on, kuka kernelkehittäjistä on se, joka hoitaisi asiat itse toivomallani tavalla, ehkä hänen kotisivultaan voisi ladata fiksummalla tavalla toimivan kernelin jos on sitä mieltä, että se taho, joka päättää virallisen kernelin ominaisuuksista, on väärässä ?
onneton kernel !
linux_pakkoREbuutti!
4
154
Vastaukset
- le lux
Soita Linusille.
- fVrk:(.G
Auttaako remount?
- JipsJips.
Käännä itse oma kerneli!
TAI
vaihda parempaan jakeluun! - mutta kun on nälkä
no onhan se aivan kamalaa kun joutuu koneen käynnistämään uudelleen...
siinä jää Afrikan nälänhätä toiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h282849Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv262353Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141483- 321463
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021173En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711015Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81958