Ostin suomalaiselta kasvattajalta rottweilerin pennun. Pentu oli eläinlääkärin tarkistama, madotettu ja rokotettu. Kasvattaja kehui pennun vanhempia ja sukua terveeksi ja luotettavaksi.
Puoli vuotta meni hyvin, kunnes pentu alkoi linkata vasenta takajalkaansa. Eläinlääkärissä paljastui lonkkavika, joka oli sen verran kivulias, että koirastamme olisi ajan myötä tullut mahdollisesti agressiivinen kivun takia.
Koiramme nukutettiin.
Miten kasvattajat voivat täällä sanoa pentujensa olevan terveempiä kuin ei rekisteröityjen? Mikä se ero siinä sitten on, että rekisteröity on muka terveempi?
Meillä siitäkään ei ollut apua, vaikka oli kuinka hyvät paperit koiralla:(
Kasvattaja huijasi
3
589
Vastaukset
- ELL. vai "ELL"?
Eläinlääkäreiden "diaknooseista" sen verran...
Meidän rwu. ikä 1.5v.vietiin eläinlääkäriin kipujen vuoksi, kuvauksissa paljastui "täysin luokattomat lonkat, lähes olemattomat lonkkamaljat ja alkava nivelrikko sekä selän välilevyjen luutuminen". Hoidoksi särkylääkkeitä ja ennusteeksi koiran lopetus lähiaikoina.
Diaknoosista on aikaa yli 10v. ja edelleenkin tämä samainen "herra" kiipeilee portaissa kapuaa sohvalle sekä kömpii sänkyyn.
Niin, se alkuperäinen vaiva oli jonkinlainen "jumi" ristiselässä ja se laukesi ilmeisesti röntgen kuvia otettaessa, koska rauhoituksesta herättyään koira oli kuin ei koskaan kipeä olisi ollutkaan. - Koirkoir
Joskus koiran kanssa käy vain yksinkertaisesti huono tuuri, olivat vanhemmat ja suku kuinka terveitä tahansa. Ja koiran rakenteen kehittymiseen vaikuttaa niin perimä kuin ympäristökin. Näkeehän sen monen muunkin rodun yhteydessä, joita lonkkakuvataan enemmän, samassa pentueessakin saattaa olla sutta ja priimaa. Koiran ottaminen onkin aina riski ja se tulisi omistajan tietää, mutta parhaimmat lähtökohdat terveen pennun saamiseksi on ottaa se luotettavalta kasvattajalta eikä jotain sekarotuista tai paperitonta "puhdasrotuista" auton peräkontista.
- ap.
Paperillisten koirien jälkeläisiä ne paperittomatkin ovat, joten tuskin sen terveempiä.
Ero on vain siinä, että paperillisten taustat on paremmin selvillä kuin paperittomien. Paperillisten koirien vanhemmat pitää täyttää tietyt kriteerit. Paperittomien takana voi olla ihan mitä tahansa- vaikka kaksi E-lonkkaista sitä ei tiedä kukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779