Heippa.
Olen 30 nainen, joka on alkanut nyt hiljalleen toteuttaa pitkäaikaista haavettaan maailmanympäri matkasta. Haluisin käydä aasiassa, australiassa ja jenkeissä. Lähi-itä ja afrikka ei välttämättä ole yksin matkustavana listalla.
Tarkoitus ois kiertää ympäri ämpäri kuitenki edellä mainituissa maanosissa.
Mutta nyt kuitenki pitäis saada hyviä vinkkejä ihmisiltä jotka ovat samanlaisen haaveensa toteuttaneet,
Aika minkä olen maailmalla ajatellut olla puolesta vuodesta-vuoteen.
Haluisin rauhassa mennä ja katsoa paikkoja ja tutustua paikalliseen kulttuuriin ilman stressiä.
Mistä kannattais niitä lentopaketteja hommaa, mitä kaikkee pitäisi muistaa.
Kertokaa kaikki mitä mieleen tulee ,tärkeä ja vähemmän tärkeä.
Nyt on kaikki neuvot ja vinkit kultaakin kalliimpia :)
Maailmanympäri matka
2
416
Vastaukset
- Zinsin
Hei,
En ole maailmanympäri matkaa tehnyt mutta Aasiassa ja Australiassa reissannut. Kun sinulla on aikaa ja haluat kierrellä omaan tahtiin, ota joustavat liput joiden päivämääriä voi vaihdella. Kysy tarjouksia eri matkatoimistoilta. Aasian ja Australiankin sisällä lentää kyllä halvalla, joten voit kyllä itsekin varailla lentoja sitä mukaa kun tiedät aikataulujasi. Esim Air Asia ja Tiger Airways kannattaa tsekata. Halpalentoyhtiöitä, mutta lyhyemmät matkat taittaa helposti ja kyllä ne ilmassa pysyy siinä missä muiden lentoyhtiöiden koneet.
Mieti valmiiksi missä kaikkialla haluat käydä ja mitä nähdä suurinpiirtein, mutta jätä tilaa myös spontaaneille ideoille ja tulet huomaamaan että virran vietävänä on mukava mennä.
Huolehdi käytännön järjestelyistä kuitenkin ajoissa, kuten viisumeista, rokotuksista yms.
Toivon sinulle ihanaa vuotta, se tulee varmasti olemaan ikimuistoinen! Olisipa mukava tietää miten matka menee jos jo olet reissun päällä?
Sopivan kokoinen reppu on juuri oikea matkakaveri. Ja reitti ajatus karkeasti kohdallaan. Kyllä Afrikankin jotkut maat sopii, kun valkkaa rauhallisimmasta päästä. Kuten myös nuo muslimiuskonnon seudut vaativat myös vähän enemmän varovaisuutta kuin Australia, Amerikat tai aasian maat. No Euroopassakin on joku paikka hyvälle pysäkille. Alla oleva antanut jo perus ohjeita.
Itsellä sama haave vielä toteuttamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392507
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait32277Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381373- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 31771
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi25623Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596