Heippa.
Olen 30 nainen, joka on alkanut nyt hiljalleen toteuttaa pitkäaikaista haavettaan maailmanympäri matkasta. Haluisin käydä aasiassa, australiassa ja jenkeissä. Lähi-itä ja afrikka ei välttämättä ole yksin matkustavana listalla.
Tarkoitus ois kiertää ympäri ämpäri kuitenki edellä mainituissa maanosissa.
Mutta nyt kuitenki pitäis saada hyviä vinkkejä ihmisiltä jotka ovat samanlaisen haaveensa toteuttaneet,
Aika minkä olen maailmalla ajatellut olla puolesta vuodesta-vuoteen.
Haluisin rauhassa mennä ja katsoa paikkoja ja tutustua paikalliseen kulttuuriin ilman stressiä.
Mistä kannattais niitä lentopaketteja hommaa, mitä kaikkee pitäisi muistaa.
Kertokaa kaikki mitä mieleen tulee ,tärkeä ja vähemmän tärkeä.
Nyt on kaikki neuvot ja vinkit kultaakin kalliimpia :)
Maailmanympäri matka
2
400
Vastaukset
- Zinsin
Hei,
En ole maailmanympäri matkaa tehnyt mutta Aasiassa ja Australiassa reissannut. Kun sinulla on aikaa ja haluat kierrellä omaan tahtiin, ota joustavat liput joiden päivämääriä voi vaihdella. Kysy tarjouksia eri matkatoimistoilta. Aasian ja Australiankin sisällä lentää kyllä halvalla, joten voit kyllä itsekin varailla lentoja sitä mukaa kun tiedät aikataulujasi. Esim Air Asia ja Tiger Airways kannattaa tsekata. Halpalentoyhtiöitä, mutta lyhyemmät matkat taittaa helposti ja kyllä ne ilmassa pysyy siinä missä muiden lentoyhtiöiden koneet.
Mieti valmiiksi missä kaikkialla haluat käydä ja mitä nähdä suurinpiirtein, mutta jätä tilaa myös spontaaneille ideoille ja tulet huomaamaan että virran vietävänä on mukava mennä.
Huolehdi käytännön järjestelyistä kuitenkin ajoissa, kuten viisumeista, rokotuksista yms.
Toivon sinulle ihanaa vuotta, se tulee varmasti olemaan ikimuistoinen! Olisipa mukava tietää miten matka menee jos jo olet reissun päällä?
Sopivan kokoinen reppu on juuri oikea matkakaveri. Ja reitti ajatus karkeasti kohdallaan. Kyllä Afrikankin jotkut maat sopii, kun valkkaa rauhallisimmasta päästä. Kuten myös nuo muslimiuskonnon seudut vaativat myös vähän enemmän varovaisuutta kuin Australia, Amerikat tai aasian maat. No Euroopassakin on joku paikka hyvälle pysäkille. Alla oleva antanut jo perus ohjeita.
Itsellä sama haave vielä toteuttamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073