Halpa materiaali?

Opiskelijaboxi

Sain sukulaisilta 100m2 tilan vapaaseen käyttöön, ja haluan tehdä sinne parisenkymmentä minivarastoa joita vuokraan. Mikä olisi halpa materiaali tehdä seinät ja ovet koppeihin? Yhden kopin koko on 1-4m2. Korkeus olisi 2-2,5m.

Mielessä kävi kalusteputki ja aaltopelti, mutta onko halvin vaihtoehto? Joku halpa vanerikin sopisi... ehkä? En ole ammattilainen, joten kaipaan apuanne. Tila on muun toiminnan yhteydessä, joten se on aina turvallinen ja vartioitu. Näin ei kamalan jykevää tarvitse olla. Eikä sillä ulkonäölläkään ole väliä, pääasia että on toimiva ja halpa, kun näin opiskelijana ei tuota rahaa ole.

Kiitäs vinkeistä jo etukäteen!

5

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ... . . . . .

      Mene vakoilemaan jonkun olemassa olevan varastohotellin ratkaisuja - eli vuokraa koppi kuukaudeksi ;-p

    • Opiskelijaboxi

      Siis niillä on osalla aaltopeltiä, osalla vaneria. Mutta oma asia ratkeaa jos joku kertoisi mikä olisi hyvä ja halpa materiaali.

    • juusojuuso

      näin puusepän näkökulmasta ehkä se vaneri ois ainaki helppoa työstää. en tiedä pellin hinnasta mut uskosin vanerin olevan halvempikin kun laittaa tavallista sekavaneria eikä mitään filmipintaista.

      Ns. kovalevy (usein kaappien taustalevynä) on tosi halpaa mutta vain 4mm paksua ja sen saa potkaisemalla rikki.

    • l blhj lojh lojh

      Peltiä ja kulmarautaa. Halpaa tavaraa. Kannattaa ottaa kuitenkin huomioon, pitää hitsata. Vaatii hitsivehkeet ja jos ulkopuolinen hirsari, tulityökortin.

      Tahi sitten lankkurunko ja vaneriseinät. Vaneri aika kallista, mutta sitä helppo sahailla.

      Kenen muuten luulet vuokraavan kanahäkin kokoisia varastoja? Käytävätkin vie tilaa. Kannattaa mun mielestä tehdä vähemmän, isokokoisempia koppeja. Ja erikokoisia-

      Kai sulla on firma pystyssä? Nimittäin ei yksityinen voi alkaa tekemään liiketoimintaa, pitää olla jokin firma, vaikka toiminimi. Se vaatii rekisteröitymisen lisäksi ihan normaalit kirjanpidot, veroilmoitukset jne. Lisäksi verottaja voi katsoa ilmaiseksi saadun tilan tuloksi ja verottaa siitäkin. Ja tuloahan se on, jos ei itse siitä maksa. Liikeideasi ei välttämättä ole kannattava.

      • Ei välttämättä

        liiketoimintaa.

        Yksityisethän harrastavat paljonkin vuokraustoimintaa ihan yksityishenkilöinä. Tässä tapauksessa omistajan pitää vain siirtää hallintaoikeus ko. henkilölle ja varmaan hyvä on kirjata sopimukseen myös se, että haltija aikoo harjoittaa tilan vuokraustoimintaa. Tämä lähinnä mahdollisten epäselvyyksien välttämiseksi ja jos vuokralainen pyytää vuokraajaa todentamaan oikeutensa vuokraukseen, on se silloin helppo näyttää.

        Vuokratulot (- vähennykset) yksityishenkilö ilmoittaa normaalisti veroilmoituksessa ja tulosta menee pääomatulon verotus.

        >> Lisäksi verottaja voi katsoa ilmaiseksi saadun tilan tuloksi ja verottaa siitäkin.

        Voi olla, mutta tuskin verottajaa kiinnostaa näin pieni "bisnes".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      186
      13767
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2873
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      373
      1714
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe