voi, miksi ihmeessä jotkut ihmiset kirjoittelevat palstoille sun muille juttua kuinka sekarotuiset ovat kamalia. joskus seuraa sekarotuiselle koiralle halveksuvia katseita... kyllä koira tietää jos sitä jotkut katsovat paheksuen, sammalla tavalla kuin me ihmiset! sekarotuiset ovat IHAN SAMANLAISIA kuin rotukoiratkin. olen kuitenkin sitä mieltä, että vahinkopentuja ei kannattaisi jalostaa eteenpäin tuottaen taas pentuja. nyt, sekarotuisetkin ovat rotukoiria! omalla tavallaan...
miksi tämä sekarotuisista?
koirarakas!
8532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..kaikki rotukoiratkin oikeasti ole sekarotuisia eli eri roduista sekoitettuja/sekoittuneita koiria.
Aivan, mitä ny puhtaiden rotumääritelmän mukaista ulkonäköä on jalostettu vuosia. Niiden terveyttä tutkittu perusteellisesti ja sen tutkiminen vain kehittyy. Käyttöominaisuuksia testattu rodunomaisilla kokeilla yms :)
Mutta eri rotujen sekoituksia rotukoirat silti ovat, siitä ei pääse yli eikä ympäri. Myöskään uusien rotujen kehittely ei välttämättä ole aina huono idea.
"mitä ny puhtaiden rotumääritelmän mukaista ulkonäköä on jalostettu vuosia."
Joo, tuossa on monesti menty vieläpä täysin älyttömyyksiin.
Terveyden tutkiminen on tietysti erittäin hyvä ja toivottava asia, oli sitten kyseessä mikä tahansa rotu tai x-rotu.
Kuka täällä vihaa sekarotuisia???
Niiden tahallaan teetättäminen on tuomittu, mikäli pennuttamiseen ei löydy muita hyviä syitä kuin se, että narttu tai uros on kiva.
Samalla periaatteella myös puhtaiden pennuttaminen on mieletöntä.
Moi vaan kaikki koiria rakastavat! Itselläni maailman ihanin sekarotuinen, enkä rotukoiraa edes haluaisi. Se on todella fiksu ja oppivainen,eikä ole sairastellut.Ikä tosin vasta 5kk.En minäkään ymmärrä ihmisiä jotka haukkuvat sekarotuisia. Jokaisella on omat mieltymyksensä mutta onko ihminen todella eläinrakas jos hän arvostelee rodun perusteella?
minullakin on ollut sekarotuinen koira. ne ovat ihan yhtä terveitä, viisaita ja saattaapa olla hyvin yhtä kauniitakin kuin rotukoirat!
Olen samaa mieltä! Itselläni oli aivan ihana sekarotuinen koira 11 vuotta. Valitettavasti se kuoli liian aikaisin, mikä sattui. Sekarotuisethan elävät yleensä pitimpään. Koirani oli tottelevainen, kaunis, reipas ja osasi temppuja. Sen kanssa tekemäni metsäretket olivat parhaita ja kaipaan niitä todella... Nyt mietin mistä saisin yhtä mahtavan pystykorvasukuisen kaverin.
Kun sanoit, että seropit elävät yleensä pidempään niin sekin riippuu täysin mitä rotuja on seropissa ja mihin rotuun seropia vertaa. Itselläni puhdasrotuinen, joka on tällä hetkellä 15-vuotias. Joten eli pidempään kuin seropisi.
Et voi ihan noin vaan yleistää.