Haluaisin tietää onko kellään kokemuksia kyseisestä koulusta? Lukion jälkeen olen ajatellut tosissani lähteä opiskelemaan ulkomaille ja tuo koulu kiinnostaisi todella paljon! Olen lukenut jostain, että kyllä tuolla on suomalaisiakin opiskellut. Tuskin se on mikään ongelma.
Lukukausimaksut ovat kyllä todella huimat, mutta vanhemmat ovat silti kannustamassa lähtöön.
New York Film Academy
11
2472
Vastaukset
- tsupaa
Muakin kiinnostas toi ihan hirmusesti! Eli siis, kellään kokemuksia? Minkä lukion sinä, tän keskustelun alottaja oot käyny?
- Turhautunut Suomeen
Toivottavasti vinkkejä tulee. Mutta täältä yksi: Pidä ehdottomasti tavoitteestasi kiinni.
- Anonyymi
Kyllä! Nyfa on kallis koulu, mutta ilmeisesti todella laadukas sellainen. Vierailevia puhujia heidän nettisivujen mukaan, Steven Spielbergistä alkaen.
- N
Täällä on artikkeli tuolla opiskellesta: http://www.studentum.fi/Roope_Olenius__d6262.html
Olispa mullakin joku sponssaamassa tuonne lähtöä. Ei mitään toivoa muuten saada tuollasia summia säästöön. Opiskelijaviisumilla kun ei voi edes työskennellä samalla.- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12243376
Tuossa tuon linkin kautta löytyy kanssa jotain kokemuskia New York Film Academysta. Juttu julkaistu Ylen sivuilla joulukuussa 2021, joten melkoisen tuore kokemus ja kertomus on. En edes tiennytkään että jotain koe-esiintymisiä on Nyfalle ollut vielä pari vuotta, kohta kolme vuotta sitten. Noh, juuri ennen koronaa.
- Anonyymi
Vanha ketju tämä kyllä on. Itseänikin kiinnostaisi Nyfa, vaikka en olekkaan ketjun aloittaja. Hakukavake ainakin näyttäisi löytyvän Nyfan nettisivuilta, joten hakulomakkeeseen perehtyminen ei ole mikään ongelma. Nyt kun rupeaa koronatilanne olla taas helpottunut ainakin täällä Suomessa, niin kai hakemista uskaltaa jälleen pohtia.
Mitenkäs muuten opintojen rahoittaminen? Ihan mikään halpa koulu ei ole tosiaan kyseessä, vaan tarvii joko omaa rahaa, lainarahaa tai jotakin. Vaatii kyllä työtä jos rahat pitäisi säästää ennakkoon. Onnistuuko opointojen rahoitus lainarahalla tai stipendillä vai millä?- Anonyymi
Suomalainen opintolaina ei riitä alkuunkaan. Aloittavalle opiskelijalle tuskin stipendiä löytyy.
Mikä sitten? Vanhemmilta tai omasta takaa täytyy löytyä paksu lompakko! Muiden on unohdettava hyvin kallis koulu ja elämä Amerikassa. - Anonyymi
Amerikkalaiset rahoittavat lastensa kalliit koulut säästämällä tätä varten lapsen syntymästä lähtien. Köyhillä ei ole asiaa kalliisiin opintoihin, kuten ei meilläkään ollut viime vuosisadan ensimmäisellä puoliskolla. Nykyään asia on meillä toisin, kuka hyvänsä pystyy talouden puolesta opiskelemaan jopa vaikka kolme yliopistotutkintoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalainen opintolaina ei riitä alkuunkaan. Aloittavalle opiskelijalle tuskin stipendiä löytyy.
Mikä sitten? Vanhemmilta tai omasta takaa täytyy löytyä paksu lompakko! Muiden on unohdettava hyvin kallis koulu ja elämä Amerikassa.Stipendeistä en tiedä, mutta sen tiedän, että opintolaina ja opintotuki on niin pieniä tässä maassa (Sumi), ettei niillä mitään jenkkiyliopiston opintoja rahoiteta.
Olet oikeassa että ongelma ratkeaa, jos vanhemmilla pankkitilin saldo on riittävän iso. En ole lottomiljonääri eikä lottomiljonäärejä le myöskään suvussani.
On kyllä totta, että täällä Suomessa moni asia on esimerkiksi koulutukseen liittyen hyvin. Tottakai ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella, mutta on Suomi ihan hyvä maa.
- Anonyymi
Onko kenelläkään tietoa onko kukaan suomalainen saanut näyttelijän töitä USA:sta valmistuttuaan NYFA:sta? Roope Oleniuksilla vain produktioita Suomessa ainakin netin mukaan.
- Anonyymi
https://yle.fi/a/3-11159965
Tuossa on linkki juttuun, missä Saana Laigren on opiskellut ko koulussa. Ainakin sellaisia suomalaisia löytyy, jotka on opiskelleet Nyfalla, ja yrittäneet työllistyä leffapuolelle jenkeissä. Ymmärsin jutusta, että työviisumi pitää olla jos meinaa koulun jälkeen yrittää työllistyä jenkeissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705