Haluaisin tietää onko kellään kokemuksia kyseisestä koulusta? Lukion jälkeen olen ajatellut tosissani lähteä opiskelemaan ulkomaille ja tuo koulu kiinnostaisi todella paljon! Olen lukenut jostain, että kyllä tuolla on suomalaisiakin opiskellut. Tuskin se on mikään ongelma.
Lukukausimaksut ovat kyllä todella huimat, mutta vanhemmat ovat silti kannustamassa lähtöön.
Lukukausimaksut ovat kyllä todella huimat, mutta vanhemmat ovat silti kannustamassa lähtöön.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Muakin kiinnostas toi ihan hirmusesti! Eli siis, kellään kokemuksia? Minkä lukion sinä, tän keskustelun alottaja oot käyny?
Toivottavasti vinkkejä tulee. Mutta täältä yksi: Pidä ehdottomasti tavoitteestasi kiinni.
Kyllä! Nyfa on kallis koulu, mutta ilmeisesti todella laadukas sellainen. Vierailevia puhujia heidän nettisivujen mukaan, Steven Spielbergistä alkaen.
Täällä on artikkeli tuolla opiskellesta: http://www.studentum.fi/Roope_Olenius__d6262.html
Olispa mullakin joku sponssaamassa tuonne lähtöä. Ei mitään toivoa muuten saada tuollasia summia säästöön. Opiskelijaviisumilla kun ei voi edes työskennellä samalla.
https://yle.fi/uutiset/3-12243376
Tuossa tuon linkin kautta löytyy kanssa jotain kokemuskia New York Film Academysta. Juttu julkaistu Ylen sivuilla joulukuussa 2021, joten melkoisen tuore kokemus ja kertomus on. En edes tiennytkään että jotain koe-esiintymisiä on Nyfalle ollut vielä pari vuotta, kohta kolme vuotta sitten. Noh, juuri ennen koronaa.
Vanha ketju tämä kyllä on. Itseänikin kiinnostaisi Nyfa, vaikka en olekkaan ketjun aloittaja. Hakukavake ainakin näyttäisi löytyvän Nyfan nettisivuilta, joten hakulomakkeeseen perehtyminen ei ole mikään ongelma. Nyt kun rupeaa koronatilanne olla taas helpottunut ainakin täällä Suomessa, niin kai hakemista uskaltaa jälleen pohtia.
Mitenkäs muuten opintojen rahoittaminen? Ihan mikään halpa koulu ei ole tosiaan kyseessä, vaan tarvii joko omaa rahaa, lainarahaa tai jotakin. Vaatii kyllä työtä jos rahat pitäisi säästää ennakkoon. Onnistuuko opointojen rahoitus lainarahalla tai stipendillä vai millä?
Suomalainen opintolaina ei riitä alkuunkaan. Aloittavalle opiskelijalle tuskin stipendiä löytyy.
Mikä sitten? Vanhemmilta tai omasta takaa täytyy löytyä paksu lompakko! Muiden on unohdettava hyvin kallis koulu ja elämä Amerikassa.
Amerikkalaiset rahoittavat lastensa kalliit koulut säästämällä tätä varten lapsen syntymästä lähtien. Köyhillä ei ole asiaa kalliisiin opintoihin, kuten ei meilläkään ollut viime vuosisadan ensimmäisellä puoliskolla. Nykyään asia on meillä toisin, kuka hyvänsä pystyy talouden puolesta opiskelemaan jopa vaikka kolme yliopistotutkintoa.
Stipendeistä en tiedä, mutta sen tiedän, että opintolaina ja opintotuki on niin pieniä tässä maassa (Sumi), ettei niillä mitään jenkkiyliopiston opintoja rahoiteta.
Olet oikeassa että ongelma ratkeaa, jos vanhemmilla pankkitilin saldo on riittävän iso. En ole lottomiljonääri eikä lottomiljonäärejä le myöskään suvussani.
On kyllä totta, että täällä Suomessa moni asia on esimerkiksi koulutukseen liittyen hyvin. Tottakai ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella, mutta on Suomi ihan hyvä maa.
Onko kenelläkään tietoa onko kukaan suomalainen saanut näyttelijän töitä USA:sta valmistuttuaan NYFA:sta? Roope Oleniuksilla vain produktioita Suomessa ainakin netin mukaan.
https://yle.fi/a/3-11159965
Tuossa on linkki juttuun, missä Saana Laigren on opiskellut ko koulussa. Ainakin sellaisia suomalaisia löytyy, jotka on opiskelleet Nyfalla, ja yrittäneet työllistyä leffapuolelle jenkeissä. Ymmärsin jutusta, että työviisumi pitää olla jos meinaa koulun jälkeen yrittää työllistyä jenkeissä.