Huoneistojen väliset seinät 6. kerrokseen saakka 240 milliä paksua teräsbetonia, välipohjat 320 milliä paksua paikallavalettua täyttä tavaraa. Tuossa voinee päivisin kotiteatteria aika huoletta huudattaa, ei naapurit häiriinny?
Leppävaaran tornissa Suomen paras äänieristys?
Taitaa olla
12258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä äänieristys on tornissa, mutta ei missään voi täysillä mitään kotiteatteria huudattaa se on selvä, terve järki pitää olla mukana.
Jos täysillä huudattaa menee kuulo!
Valitettavasti kyseessä on aivan tavallinen neukkukuutio. Seinät ovat paksummat siksi, että talo saataisiin pysymään pystyssä.
Elementtirakenteita äänet siirtyvät muihin asuntoihin helposti, bassot ja muut soitot kuuluvat, laulu, pianonkilkutus, puhe, pierutkin. Niin että turha haaveilla mistään paremmasta kun ei ole tehty paikalla kivestä ja tiilestä.
Bassoista en tiedä mutta puhe ja pierut eivät takuulla kuulu. Itse kun asun kerrostalossa jossa on 370 millin ontelolaatta välipohjana, huoneistojen väliset seinät 200 milliä paksuja. Ei kuulu puhe eikä pierut, sinä valehtelet!
Olen asunut ennen sotaa rakennetuissa taloissa, niissä kovaääninen nauru ja puhe kuului. Ei niissäkään normaali puhe.
Olet tainnut menettää kuulosi kun kehut elementtikasarmin äänieristystä. Eihän niissä kuuleva ihminen voi asua, rautoja pitkin ääni kulkee pitkin rakenteita, huh huh, onneksi en asu sellaisessa enää.
Aivan huipputalo tämä Leppävaaran torni, massisiivisesti paikallaan rakennettu ja uudessa on aina parempi äänierisitys kuin vanhassa..
Leppävaaran Tornissa on muuten kahdeksanteen kerrokseen asti rakennettu kokonaan paikalla valaen, myöskin seinät(240 mm) eli mitäs elementtejä pitkin ne äänet kuuluvat`?
Leppävaaran tornin välipohjat on kokonaan paikalla valetttu myös kahdeksannesta kerroksesta ylöspäin ja paksuus 320 mm.
Ikävä sanoa, mutta vanhoissa kivitaloissa 20-60 luvun äänet kuuluivat, jopa puhekin..
Tuollainen tornitalo on helteillä armottoman kuuma! Vanhassa kivitalossa on puoli metriä paksut seinät, mukavan viileitä.
Leppävaaran tornissa on asuntokohtainen kaukoviilennysjärjestelmä. Asunnot ovat viileitä ja hiljaisia.
Jos ulkona on 30 tai enemmän asteita ei tuo kaukoviilennys toimi, teho loppuu kesken!
Voi olla, mutta kukas haluaisi asua moisessa? Leppävaaran torni on aivan kauhea talo kauheassa paikassa, en ikinä tuollaiseen muuttaisi.
No jaa, moni haluaa asua siellä ja moni sinne haluaisi muuttaa.
Hyvin rakennettu uusi talo, keskeisellä paikalla, palvelut ja hyvät yhteydet kaikkialle
Hintaan sisältyvät myös paikalliset puliukot ja romanikerjäläiset joita tapaa heti kun ulko-ovesta astuu ulos.