Ollaan kaapeli TV asiakkaita. ja joskus TV-1 TV-2 Tv-5 eli yleisradion kanavat välkkyy ja tulee "ei signaalia" onko keuruulla jollain samanmoista pikkuvikaa??haitta pieni.
TV- ongelma .pieni
Neuvoa ja vinkkiä.
16139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huomaatko taas yksi hyvä syy olla maksamatta tv-lupaa?Näissä ketvelniemen vuokrakasarmeissa tai sanoisiko parakeissa; )) on kanssa välillä signaali hukassa O )
Onko vuokrakasarmeissa tai parakeissa jättää syy tv-luvan maksaminen?
Täällä Ketvelniemessä ei kukaan asu kasarmeissa eikä parakeissa, ainahan voi muuttaa pois jos asuinympäristö ei miellytä.
tv-luvan kanssa asialla ei ole mitään tekemistä. jos haluat olla jotain maksatta niin älä maksa kaapeli-tv maksuja soneralle
Tuo pikku vaiva tai vika kestää alle sekunnin.mut on harmillinen.kai ostettava uusi taulu TV . toi vanha ltk philips n 10 vee vanha ja painaa varmaakin enenmmän ku sementtisäkki 40kg.
Asukas 19.Tässähän oli nimenomaan ylen kanavista kyse jotka ovat luparahotteisia.Tosin vilkkuminen teknisesti ei johdu lupamaksuista.Ylen tiloissa kummittelee vieläkin Jungerin kuikelokaula.
Jep jep enipä tullut mieleen. et jungheri jugailee vieläkin ylessäkin. komia muija sillä on.
kuka maksaa muka tv-lupaa, minun kaveripiiristä ei ainakaan kukaan. 10 vuotta asunut omassa asunnossa eikä ole lupatarkastajia näkynyt, joten mitä sitä turhasta maksaa. Tänäkin aikana säästänyt yli 2000 euroa.
Kyllä se ketvelniemi kieltämättä on vähän semmoinen parakkikylä.
Aloittaja kyselee onko kellään hyvää vinkkiä. jotta että nuo välkkymiset loppuisivat. kytkennät ovat kunnossa.onkohan digi lähetyksissä vai vataanottimessamme. ( sony)
"Kioskin takana" asuvat oletettavasti saavat helposti ns. vertaistukea toisiltaan?
Huomattiin ettei keuruulla kuulu edes kohtuu hyvin : autojen radioit.normi radioit.kaapelin päässä olevat radiovastaanottimet. eli keuruulla on jotain vikaa linjoilla joko ryssiä tai desantteja. keski-suomen ralli lähetykset särisi.hävis kokonaan. eikä aina auttanu vaikka paikkaa vaihda. muualla kuului hyvin.
....oletettavasti???
Ota yhteyttä Soneran vikapalveluun....lähettävät asentajan korjaamaan, sillä vika yleensä on ollut tienvarsissa olevissa kytkentäkaapeissa.... Ne saattavat pätkiä mm. ukkosen jälkeen. Ei mitenkään outo juttu/vika....ihan normaalia kaapelitv:lle :)) .....
Jep näin täytyy tehdä. multialla kuului autoradiokin hyvin . mut ku tultiin keuruulle . nova .vega. suomi. vst eivät kuuluneet kovinkaan hyvin. mut semmonen ku sputnik tuntuu toimivan .
Häiriöitä on vieläkin. kai ostettava uusi Taulu TV ja sit ei pitäs välkyttää no signal viritin 1.