megane 04

pa

Moi! Minulla on renault megane 04 1.6 ja jakopäänhihna vaihdettu kun oli ajettu 88097km. Koska täytty seurava jakopäänhihna vaihda kun nyt ajettu 144 458km kiitos.

2

242

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Billy Gates

      Siinä 160tkm kohdalla samalla täytyy vaihtaa myös kiristys ja ohjurirulla.

    • 2005 dci

      Muistaakseni vaihtoväli oli 4 vuotta tai 90 000 km, riippuen siitä kumpi tulee ensin täyteen. Voit tarkistaa tuon ohjekirjasta. Jos siis kilometrien mukaan mennään niin 178 tkm kohdalla, mutta tuo pitäisi tosiaan vielä tarkistaa.

      En osaa sanoa tulisiko kuitenkin vaihtaa vuosien mukaan kun et sitä edellisen vaihdon ajankohtaa kertonut, ainoastaan ne kilometrit. Jos vaihto on tehty v. 2007, pitäisi hihna vaihtaa v. 2011 vaikka kilometrit ei täyttyisikään.

      Säästin 50 euroa kustannuksista kun kysyin hinnan kahdesta eri merkkihuollosta. Yllättäen se mielikuvatasolla kalliimpi olikin edullisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1215
    2. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      528
      1128
    3. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      83
      998
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      79
      948
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      81
      939
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      803
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      778
    8. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      777
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      682
    10. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      202
      631
    Aihe