Mikä on paras sätkätupakka? Ajattelin alkaa sitä polttaa hylsyillä ja koneella. Tykännyt niitten mausta enemmän, ja pääsee vielä eroon itsestään sammuvien tupakoiden kemikaaleista ja liimasta!
Näitä olen maistanut kavereitten antamina sätkinä (muistaakseni):
Sininen, punainen ja vihreä Pall Mall
Sininen Smart (vanhaa erää/vanha logo)
Kultainen ja punainen Bonus
Kultaisesta Bonuksesta tykännyt eniten. Punainen PM ja Bonus tuntuivat myös hyvälle kun olivat vahvoja. Siniset maistui ookoolle, ja vihreä PM oli melkosta sontaa kun otti kurkkuun hirveästi.
Joku sopivan menttoolimainen ( ei liian vahva kuten PM) sätkätupakka olisi mainio vaihtoehto minulle. Tai jos semmoista ei ole vaan kaikki samanlaista paskaa, otan kultasta Boonusta.
Näitä olen maistanut kavereitten antamina sätkinä (muistaakseni):
Sininen, punainen ja vihreä Pall Mall
Sininen Smart (vanhaa erää/vanha logo)
Kultainen ja punainen Bonus
Kultaisesta Bonuksesta tykännyt eniten. Punainen PM ja Bonus tuntuivat myös hyvälle kun olivat vahvoja. Siniset maistui ookoolle, ja vihreä PM oli melkosta sontaa kun otti kurkkuun hirveästi.
Joku sopivan menttoolimainen ( ei liian vahva kuten PM) sätkätupakka olisi mainio vaihtoehto minulle. Tai jos semmoista ei ole vaan kaikki samanlaista paskaa, otan kultasta Boonusta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sätkistä tulee nopeasti syöpä!
Oikeesti? Syöpä? Siis... Kiitos kun tiedoitit minulle tästä. En tosiaankaan tiennyt mitä voi tapahtua tupakoinnista vaikka siitä on moni valistanut ja jankannut.
Kiitos pelastit elämäni.
Voi vittu 🤣
Punainen Bonus on minulla palanut jo vuodesta 2002 lähtien. Sitä suosittelen. Mutta jos metholia haluat niin L&M menthol on sopiva vaihtoehto.
Sininen LM, mieto suht puhtaan makuinen, itse en muuta polttanut, vahvemmat liian tervaisia.
Kannattaa kuivattaa tupakka ennenkuin tekee sätkiksi, makua tulee lisää eikä kerää keuhkoihin limaa lähellekään yhtäpaljon kuin kostea tupakka.
En enää polta siirryin e-savukkeeseen.
En uskalla kuivattaa koska voivat helposti mennä kitkeriksi. Ja ensimmäinen kerta kun teen omia sätkiä
Ei ne kitkeriksi mene, maku muuttuu selkeämmäksi ja aidommaksi.
Mutta hei, siirry sinäkin e-savukkeeseen ei tarvitse tervaa eikä niitä satoja kemikaaleita keuhkoihin vetää, itse polttanut tupakkaa 40 vuotta nyt puolitoista viikkoa e-savuketta, ei maistu tupakka enää hyvälle äsken kokeilin polttaa yhden sätkän. Nikotiinipitoista nestettä joutuu toki tilaamaan ulkomailta mutta se käy helposti ja on laillista.
Mikä ja millainen se E-savuke on ja miten kallis? Mistä tilataan sitä nikotiinipitoista nestettä
Finnvapella on kehuttu Justfrogin aloituspakkaus 26€, johon sisältyy myös nikotiininestettä ja vaihtoatoja.
http://www.finnvape.com/product/949/justfog-1453-ultimate-single-kit
Finnvapelta voi nikotiininesteitäkin tilata lisää ja maksutavaksi käy normaali verkkopankki. 30ml pullo maksaa 10€ ja kestää n. 10 päivää.
Clubvapea:lta kahdelle aloituspakkaus:
http://clubvapea.es/fi/aloittelijoille/20-kit-doble-e-cigarrillo-ce4-650mah-5432106006146.html
ja maksaa vaan 19,90.. ja nikotiininesteet saat siihen mukaan myös kun tulee espanjasta :)
Lisäaineeton West Source 6,20e Toppa! Ei ole kitkerää- Tupakoitsija voi olla kuitenkin katkera kun aloitti moisen pössyttelyn? Jos haluaa hyvää halvalla voin suositella. Suurin osa Sätkätupakoista olleet liian vahvoja tai tervaisia vain itse pidän miedoista ja "pehmoisista" Savuista!
West sininen on miedompi vaihtoehto saattaa olla muitakin nykyään niistä saa mitään selkoa kuin ennen luki kuinka paljon tervaa ja nikotiinia jne..määrät!
Päätin ostaa kultasta Bonusta. Selvästi helpompaa polttaa kuin tehdastupakkaa kun ei ole sitä liimaa ja kemikaalia joka sammuttaa ne :)
Samaa itsekin Maxina käytän.
Btw E-savuke ja tupakkimiässs, en ole sattunut löytämään L&M purutupakkaa täältä. Vain yleisimpiä löytyy kuten Pall Mall, Smart, Bonus, Aroma ja muita joita en muista.
Osta itselles joku kunnon laite: http://www.sahkotupakat.fi
Ja ota siihen monta makuu. Ei kunnon laitteista tule huonoa makua. Monet kiina paskat polttaa sen nesteen ja tuo mukanaan paskan maun.
mitä tupakkamakuja suosittelette vasta aloittaneelle "höyryilijälle"? entä nikotiinipitoisuus jos aikasemmin poltin noin puol askia päivässä?
Cigarrillos Naturales 12mg/ml vahvuisena. Ei mitään hedelmämehuja. Jos alkaa kovasti tehdä mieli analogista niin tätä vetää syvälle henkeen niin olo rauhoittuu.
Ostin uutta kultaista bonusta ja maku oli vaihtunut ja kuivatti suuta. Olen polttanut bonusta 20v. ja nyt pitänee vaihtaa merkkiä.