kissanpentu hyökkäilee

meillä on n. 4kk vanha kissanpentu. sillon kun se tuli meille se oli ekan kuukauden oikein ihana ja kiltti, sitten se alotti puremisen, raapimisen ja hyökkäilyn jalkoihin. aina vaan se raapi ja puri lujempaa. nykyään se oikein raatelee hampaillaan ja hyppii selkään kun istuu yms. eikä se millään jätä 2v perheen pienintä rauhaan vaan hyppii sen niskaan ja naamakin pikkuisella ihan naarmuilla. eikai kyse vaan ole vesikauhusta? onko mitään mikä saattais auttaa?
6108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kauhukakaravaihe menossa, eli kisulle lisää aktivointia (mm. leikittäminen) ja monipuolista liikuntaa = ulkoiluta sitä mahdollisimman erilaisissa maastoissa jotta se pääsee purkamaan energiaansa ja tarmoaan. Ei sitä kunnon lenkin jälkeen enää jaksa kynsiä ihmisraukkoja kun on saanut kiipeillä, hyppiä ja juosta kunnon spurtteja (tietenkin taluttimessa, flexi on hyvä).

Tietysti yksi vanha konsti on paremmin kuin nippu uusia, eli hanki kissallesi kissakaveri niin killisi ei pääse turhautumaan ja sitä aggressiolla purkamaan. Kaksin aina kaunihimpi, se pätee varsinkin kissoihin :)

P.S. Tiedän mistä kirjoitat, sillä ensimmäinen oma kissani oli tuossa iässä niin kamala että olin aina verillä ja yötkin piti nukkua rätti silmien päällä kun se peto yritti niitäkin kynsiä. Ei ollut helppoa, mutta onneksi sain vinkkejä osaavammalta kissaihmiseltä!

Äänestä

Mulla oli kissallani tuo vaihe samanikäisenä. oli varsinainen cat of the darkness. nimeltään kisulini on Ozzy. nukkumaan käydessä pistin makuhuoneen oven kiinni. kisulaisellani on kaveri vanha eläkeläiskisu, mutta nyt ovat ylimmät ystävät. Kun Ozzyllä oli kauhukakaravaihe päällä niin olin turhautunut, mutta kun Ozzylle tuli ensimmäinen kiima ja tietysti vein kisulini kastroitavaksi niin ihmeesti loppuivat hyökkäilytkin.
Virikettä vaan kehiin ja meillä kyllä auttoi , että Ozzyllä oli kaveri mikä kummasti nuortui ja vetrestyi kun sai heviseuraa.
Toivottavasti kissasi rauhoittuu tai luulis, että rauhoittuisi kissasi ajan kanssa. kärsivällisyyttä se kysyy.

Äänestä

Pikku kissasi on nyt löytänyt saalistusvaistonsa :)

Jos se ei saa niitä purkaa leluihin tai kaveriin niin se purkaa ne valitettavasti ihmisiin. Tosi hyvää vinkkiä tässä tuli jo, lisäisin vielä että voitte myös käyttää vesi-ruiskutuspulloa ja ruiskia kissan päälle vettä kun se hyökkäilee 2-vuotiaanne kimppuun. Tämä on hyvä rangaistustapa jolla saa kissan ymmärtämään että kyseinen toiminta ei ole toivottavaa.

Pysykää lujina ja älkää antako kissan pompottaa tai saada tahtoaan läpi pelottelemalla. Jos se tajuaa että pelottelemalla ihmisiä saa tehdä mitä haluaa teillä on oikea rasavilli käsissänne kun se siitä aikuistuu.

Onnea!

Äänestä

Heh..heh.. sellaisia ne kisulit ovat määtätyssä iässä. Omani kiipeili verhotkin riekaleiksi. Anna sille lisää leluja ja ripusta kuminauhan päähän joku kangastuppo, sido se kiinni vaikka ovenripaan, niin kisusi saa harjoitella saalistusta ja jättää muun perheen rauhaan.
Tämä vaihe menee kyllä ohi ja sit se on taas, ihana ,lutunen söpö, ja rauhallinen.

Äänestä

Kuulostaapa siltä, että pentu luovutettu liian aikaisin.

Äänestä
  • Tuossa voi muuten olla perää, sillä omista kissoistamme ne pahimmat pentuhirviöt olivat nimenomaan reilusti alamittaisena tulleet Eetu ja Pentti! Ja voi pojat kun ne osasivatkin raastaa, raaputtaa, repiä ja purra ihmislihaa todella kipeästi. Nyt nauruttaa mutta silloin itketti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kisulikulta kirjoitti:

meillä on n. 4kk vanha kissanpentu. sillon kun se tuli meille se oli ekan kuukauden oikein ihana ja kiltti, sitten se alotti puremisen, raapimisen ja hyökkäilyn jalkoihin. aina vaan se raapi ja puri lujempaa. nykyään se oikein raatelee hampaillaan ja hyppii selkään kun istuu yms. eikä se millään jätä 2v perheen pienintä rauhaan vaan hyppii sen niskaan ja naamakin pikkuisella ihan naarmuilla. eikai kyse vaan ole vesikauhusta? onko mitään mikä saattais auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu