verohuojennuksella tietenkin ja kemeran tuella hoidettua ei jäänyt kuin rapiat 100 tonnia käteen, ajattelin vain ilmoittaa ettei köyhät kadehtisi ei tuo metsän omistaminen nyt niin kaksista ole kun tuota tukeakaan nyt niin paljon heru.
MÖIN 10 HA TUKKIMETSÄÄ
ISO ISÄNTÄ
13220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Kestävän metsätalouden rahoituslaki (KEMERA)
Tuen saamisen ehtona ovat seuraavat asiat:
- Alueen on oltava vähintään yksi hehtaari, mutta se voi muodostua useammasta kuviosta.
- Pystyyn jätetyn puuston keskiläpimitan tulee olla alle 16cm hakkuun jälkeen.
-Kantoläpimitaltaan vähintään 4cm paksuja puita pitää poistaa vähintään 1000 kpl/ha.
- Puuston pituuden pitää olla alle 14 metriä havumetsiköissä ja alle 15 metriä lehtimetsiköissä. Jos kaikki puu kerätään energiaksi puut voivat olla pidempiä".
"Valtion tuen osuus on Etelä- ja Keski-Suomessa 50 % hoitotyön keskimääräisistä laskennallisista kustannuksista".
Alle 16cm puu ei ole voinut kasvaa vuodesta 1996, jolloin kerera tukea elettiin jakamaan, tukkipuuksi.
Puun myyntitulon verohuojennus päättyi vuonna 2010
http://www.paijannemhy.fi/myyntitulon-verohuojennus
,.,.,.,.
metsää vain jalkoien välissä ja sekin risukkoa
400 ha en tiedä oikein tarkkaan paljonko sitä on.
ISO ISÄNTÄ
Möin 100 neliön asuntoni verottomana koska olen omistanut sen jo yli kaksi vuotta. Se oli tietenkin ensiasunnon tuella rakennettu sekä korkotukilainalla ja korjailu kotitalousvähennyksillä. ajattelin vain ilmoittaa ettei köyhät kadehtisi ei tuo asunnon omistaminen nyt niin kaksista ole kun tuota tukeakaan nyt niin paljon heru.
Siinähän teet lakisääntöiset uudistukset ja maksat verot niin puolet häipyy samantien
-
Ottaisit vähän selvää asioista ennenkuin alat valehtelemaan, ensinnäkin päätehakkuiässä olevaa metsää ei ole voitu hoitaa kemera, eikä muillakaan tukirahoilla, ne tuet on tarkoitettu nuoren metsän hoitoon. Toiseksi, mitään puunmyynnin verohuojennuksia ei ole voimassa.
Kolmanneksi, et omista metsää, jos omistaisit, tietäisit asioista jotain.
Olisit vaan laittanut nimimerkiksesi "Arska"
Päätehakattukin metsä on joskus hoidettu, kaupat tehty viime vuoden puolella, kyllä iso isäntä omistaa metsää..
Kas kun et muistanut aloituksessa. että kauppa olikin viimevuodelta, vasta se, kun kuulit ettei veronhuojennus ole enää voimassa, virkisti muistiasi.
No jos omistaisit metsää, tietäisit, ettei n. 70 vuotta sitten ollut kemera-tukia. Noin heppoisilla tiedoilla ei kannata alkaa valehtelemaan.
-
-