Norwichinterrieri tai suomenlapinkoira

kumpikin.....

Tarkoitukseni on ottaa koira itselleni, ja toivoisin tietoa kyseisistä roduista. Niin hyvät kuin huonotkin. Missä hintaluokissa näiden rotujen pennut pyörivät?

Ajankohtainen asia ei ole vielä koska aloitan muutaman viikon päästä lähihoitajan opinnot ja haluan keskittyä niihin ennen koiran hankintaa. Minulla menee noin pari vuotta siihen koska saan kursseja jonkun verran hyväksiluettua.

Ja toisaalta aion säästää koiran hinnan ensin koska en halua ottaa koiraa osamaksulla saati pankin lainalla.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8mile

      Suomenlapinkoiran hinta pyörii 800-900 paikkeilla. Joku "näyttely" lappari voi maksaa enempikin.

      Lappareista:
      Monipuolinen
      Säänkestävä
      Suht. terve rotu

      -Rodun haukkuherkkyys
      -Motivoitavuus ei paras
      -Tossuja ja kovapäisiä yksilöitä löytyy (itse asiassa useimmat tuntemai lapparit kuuluvat jompaan kumaan sakkiin)
      -Valtava määrä karvaa (karvanlähtö sen mukainen)
      -Paljon silmäsairauksia

    • moi vaan

      Silmäsairauksissa ei ole paljon VAKAVIA, vain PRA ja joillain koirilla HC:n tyyppi voi olla vakava. PRA:han on geenitesti tätänykyä ja useimmat pentueet tehdään niin, toinen vanhemmista puhdas-tyyppinen eli jälkeläiset ei voi sairastua.

      Useimmiten muut silmädiagnoosit lappalaisilla eivät vakavia, eivätkä läheskään kaikki HC:t, joista iso osa vanhoille tulevaa vanhan koiran ilmiötä.

      Karvoihin toteaisin, furminaattori on jo keksitty.

      Luonteeseen, nämä sopivat niistä pitäville, ja muille sitten ei :D

      Parasta tutustua etukäteen aikuisiin koiriin ja etenkin aikomansa pentueen emään.

    • kumpikin.....

      Entäs Norwichinterrieri? Minkälainen luonteeltaan? Selailtuani nettisivuja australianterrieri on yksi mukava vaihtoehto.

      Ja mietittyäni asiaa, suomenlapinkoirassa on tuo karvanlähtö pieni ongelma, koska monella minun lähisukulaisella ja ystävällä eläinallergia(kissa, koira, hevonen), joten vaihtoehdoksi jäänee norwichinterrieri tai australianterrieri tai joku muu vastaava rotu.

    • ei enäälapparia meil

      Jälkimmäisestä (lapinkoira) kokemuksia:

      yl. ihmisystävällisiä

      - jatkuvahaukkuisia
      - urokset ei tule toimeen muiden koirien kanssa (pl. kiimassa olevat nartut)
      - turhan lämpimäisiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe