Voiko nimellä tallennettu numero jättää suuntanumeron pois?

viikko

Ongelma on seuraava. DNA väittää, että en ole ottanut halvemman operaattorin suuntanumeroa jossain ulkomaan puhelussani. Laskutus on 50 euroa, jota perustetta ei ole vuosien kuluessa tullut kertaakaan aikaisemmin esille. DNA väittää, että Nokia-puhelimessani on vika.

Yritän selostaa mistä on kysymys: Olen tallentanut ko numeron nimellä puhelimeeni ja AINA kun olen soittanut olen valinnut tämän nimen. Kertaakaan en ole näpytellyt numeroita yksitellen, jolloin siis halvempi suuntamumero olisi saattanut unohtua näpytellä.

Kysymys kuuluu: Voisiko puhelimessa jossain tilanteessa tämä nimi tallentua niin, että siitä olisi jäänyt suunta osa pois, vaikka ruudulla näkyisikin nimi, johon sitten on soitettu.

Onko kukaan joutunut kyseisenlaiseen tilanteeseen taikka osaisiko kukaan arvioida voisiko se olla ylipäätään mahdollinen, esim. softan virheellisyyden takia.

DNA väittää, että virhe ei ole missään nimessä heidän päässään vaan vaatii puhelinta vietäväksi huoltoon eikä suostu laskun korjaamiseen tältä osin.

Puhelin on Nokia.

0

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        93
        2079
      2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

        Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
        Apua aloittelijalle
        167
        1520
      3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1299
      4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        236
        1180
      5. No ei sun asunto eikä mikään

        muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
        Ikävä
        73
        1160
      6. Hyvin. Ikävää nainen,

        Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
        Ikävä
        88
        1086
      7. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1031
      8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        243
        972
      9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

        Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
        Ikävä
        51
        916
      10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

        Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
        Pyhäjärvi
        88
        891
      Aihe