Somaleja on Suomessa jo tuhatmäärin. Lisää olisi taas tarjolla:
YK:n ruokaohjelma WFP sai keskiviikkona 27.7.2011 hätäavun matkaan kohti nälänhädästä kärsivää Somaliaa. Ensimmäinen ruokalähetys viedään Somalian pääkaupunkiin Mogadishuun, jonne kymmenettuhannet somalit ovat paenneet kuivuutta ja nälänhätää.
Ruoka-avun on määrä ruokkia 35 000 lasta kuukausittain.
Somalia kärsii Itä-Afrikan maista pahiten kuivuudesta. Somalian kymmenestä miljoonasta asukkaasta puolet on hätäavun tarpeessa.
Viime viikolla YK julisti nälänhädän kahdelle alueelle Etelä-Somaliassa, missä kaikkiaan 350 000 ihmistä on vaarassa kuolla nälkään. Kyse on ensimmäisestä nälänhädästä, jonka YK on tällä vuosisadalla julistanut.
Kaikkiaan noin 12 miljoonaa ihmistä Itä-Afrikassa on vaarassa nääntyä nälkään. YK on saanut noin 700 miljoonaa euroa lahjoituksina viime vuoden marraskuusta alkaen Itä-Afrikan kriisin hoitamiseen. Kriisin selvittämiseen tarvitaan YK:n mukaan vielä toinen samansuuruinen määrä.
http://www.nelonen.fi/uutiset/ulkomaat/ulkomaat/somalian-ruoka-apu-pääsi-matkaan
Oletko valmis tinkimään omasta lapsenteostasi heidän hyväkseen ?
5
250
Vastaukset 5
- -----
Mitä tarkoitat? Jos ei tänne tehdä lisää tulevaisuuden veronmaksajia, niin eipä täältä myös auteta ulkomailla olevia avuntarvitsijoita enää.
- Verrataanpa Ruotsiin
Vuoden 2011 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana syntyi Ruotsissa
56 685 lasta ja kuoli 45 522 ihmistä. Syntyneiden lukumääräinen enemmyys kuolleisiin nähden oli Ruotsissa puolen vuoden aikana 11 163 henkilöä !
Somalien muuttoliike Ruotsiin on hiipunut Ruotsin kiristyneen pakolaispolitiikan takia. Vuoden 2011 alkupuoliskon aikana Ruotsiin muutti
1 551 uutta somalia, mikä on selvästi vähemmän kuin vuoden 2010 alkupuoliskon aikana. Tuolloin muutti kuuden kuun aikana yli neljä tuhatta somalia.
http://www.scb.se/Pages/PressRelease____318977.aspx
- Kuuden äiti
Auttaakseni muita minun ei tarvitse tinkiä omasta lapsenteostani. Päinvastoin itseasiassa.Eikä tarvitse tinkiä senkään vuoksi, että kärsisin sellaisesta älyn köyhyydestä, etten tajuaisi yllämainittua asiaa.
Onneksi kumpikin noin.- vai ei tarvitse
Ilman monilapsia syntyvyys ja kuolevuus saataisiin tasapainoon.
Kuluvan vuoden tammi-heinäkuun aikana syntyi Suomessa 35 000 lasta. Kuolleiden määrä oli 29 900. Luonnollinen väestönlisäys eli syntyneiden enemmyys kuolleisiin nähden oli 5 100 henkeä.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2011/07/vamuu_2011_07_2011-08-18_tie_001_fi.html
- soumoul
Ei ole minun ongelma, jos semmoiset tekee lapsia, joilla ei ole varaa niitä elättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 671018
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12899En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o52848- 62798
- 60750
- 57687
- 60617
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49617- 67586
- 132579
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.20567Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30555- 50549
- 29505
- 33497
- 72476
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk34468- 40457
- 17440
- 24439