Työkyvyttömyyseläke poikki?

Maailmalle haluava

Heips kaikille! mulla on vähän ongelmia tämän asian kanssa mutta mulle annettiin Työkyyvttömyyseläke vuosi sitten, en tiennyt silloin mitä se merkitsi. ihmettelen tosin miksi mulle annettiin sellainen vaikka mulla ei ole masennusta saatikka mitään mielenterverysongelmia ja työt olen tehnyt aina hyvin. Kuulovamma mulla tosin on mutta tuskin sen takia. ja minut passitettiin vieläpä selän takana puhumatta mitään erääseen työvoimalasäätiöön jonka olemassaolosta en tiennyt, ja en yhtään tykkää nykyisestä elämäntilanteesta mutta pakko sietää. mulla oli paljon suunnitelmia viime vuodeksi mutten voinu niitä sitä sitten toteuttaa.

kävin Ammattiopisto Luovissa jossa hankittiin kaikille vähän ihmeellisistä syistä työkyvyttömyyseläke ja sen takia monen elämä on menny hiukan pilalle, olisivat haluneet oikeisiin töihin, toimintakeskukissa ja muutenkin sen kaltaisissa paikoissa katsotaan selvästi ettei tuo ole valmis työelämään. ja emme saa tehdä oikeita töitä, sekä se työvoimalasäätiö missä olen, lapataan sontaa niskaan. tiedän minut on laitettu väärään paikkaan.

olin tohkeissani lähteä opiskelemaan ja aloittamaan puhtaalta pöydältä alkuperäisten suunnitelmien mukaan mutten voinnutkaan mennä kun katkeaa sitten tämä työkyvyttömyyseläke. Olen muiden ohella vankina tämän kanssa, saako työkyyvttömyyseläkkeen katkaisseena opintotukea/Kuntoutusrahaa 25 vuotiaana jos menee opiskelemaan vaikka aikuiskoulutukseen?.

jos jollain on kokemusta tämän asian niin kiitos =)

3

536

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuhmon kokoomus

      Ei saa hautaan asti joudut sinnittelemään.

    • onhanmeitä

      Yleensä se on lopullinen päätös, ettei sitä oteta sulta pois. Mutta
      jos voimavarat riittävät, niin sen voi jättää lepäämään.

    • itsekin eläkkeellä

      Voithan sinä opiskella, vaikka työkyvyttömyyseläkkeen saatkin, ei se siitä katkea. Olen itse ollut jo kauan työkyv.eläkkeellä ja olen harrastuksen vuoksi itse opiskellut. Kysyin asiaa niin Kelasta kuin kuin myös Varmasta, joka maksaa mulle työeläkettä. Kelassa sanottiin, että kyllä eläkkeellä saa opiskella ja yrittää, tekeehän monet töitäkin vaikka ovat eläkkeellä. Sekin on tietyissä puitteissa sallittua. Varmasta sanottiin, että ei heitä kiinnosta se, mitä eläkeläinen tekee, ainoastaan minkä verran hä saa esim. palkkaa töistään. Se vaikutti ainakin ennen työeläkeeseen.
      Sinä saat kai siis Kelasta eläkettä? Saat opiskella ja voihan siitä uusi elämä alkaa. Ajattele nyt sitäkin, että eläkettä saavana sun opiskeluaikainen toimeentulo on aivan toista kuin pelkän opintotuen varassa. Jatkon katsot sitten myöhemmin. Niin, ja olen kysynyt Kelasta sitäkin, että voiko itse lopettaa eläkkeelläolon. Virkailija sanoi, että ei voi, he sitten harkitsevat asiaa, jos henkilö saa esim. ammatin ja pystyy jatkossa tekemään töitä. Samat säännöt on kai vieläkin. Ja ainahan sen eläkkeen voi jättää lepäämään, ja jatkaa myöhemmin, jos käy ilmi, ettei sittenkään jaksanut käydä työssä. Nythän niillä on kova into saada työkyvyttömyyseläkkeelläkin olevat ihmiset palaamaan työelämään, jos nämä vain haluavat itse ja jos sairaus antaa myöten. Mikä sua estää yrittämästä.?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 71
      1359
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe