Heips kaikille! mulla on vähän ongelmia tämän asian kanssa mutta mulle annettiin Työkyyvttömyyseläke vuosi sitten, en tiennyt silloin mitä se merkitsi. ihmettelen tosin miksi mulle annettiin sellainen vaikka mulla ei ole masennusta saatikka mitään mielenterverysongelmia ja työt olen tehnyt aina hyvin. Kuulovamma mulla tosin on mutta tuskin sen takia. ja minut passitettiin vieläpä selän takana puhumatta mitään erääseen työvoimalasäätiöön jonka olemassaolosta en tiennyt, ja en yhtään tykkää nykyisestä elämäntilanteesta mutta pakko sietää. mulla oli paljon suunnitelmia viime vuodeksi mutten voinu niitä sitä sitten toteuttaa.
kävin Ammattiopisto Luovissa jossa hankittiin kaikille vähän ihmeellisistä syistä työkyvyttömyyseläke ja sen takia monen elämä on menny hiukan pilalle, olisivat haluneet oikeisiin töihin, toimintakeskukissa ja muutenkin sen kaltaisissa paikoissa katsotaan selvästi ettei tuo ole valmis työelämään. ja emme saa tehdä oikeita töitä, sekä se työvoimalasäätiö missä olen, lapataan sontaa niskaan. tiedän minut on laitettu väärään paikkaan.
olin tohkeissani lähteä opiskelemaan ja aloittamaan puhtaalta pöydältä alkuperäisten suunnitelmien mukaan mutten voinnutkaan mennä kun katkeaa sitten tämä työkyvyttömyyseläke. Olen muiden ohella vankina tämän kanssa, saako työkyyvttömyyseläkkeen katkaisseena opintotukea/Kuntoutusrahaa 25 vuotiaana jos menee opiskelemaan vaikka aikuiskoulutukseen?.
jos jollain on kokemusta tämän asian niin kiitos =)
Työkyvyttömyyseläke poikki?
3
491
Vastaukset
- Kuhmon kokoomus
Ei saa hautaan asti joudut sinnittelemään.
- onhanmeitä
Yleensä se on lopullinen päätös, ettei sitä oteta sulta pois. Mutta
jos voimavarat riittävät, niin sen voi jättää lepäämään. - itsekin eläkkeellä
Voithan sinä opiskella, vaikka työkyvyttömyyseläkkeen saatkin, ei se siitä katkea. Olen itse ollut jo kauan työkyv.eläkkeellä ja olen harrastuksen vuoksi itse opiskellut. Kysyin asiaa niin Kelasta kuin kuin myös Varmasta, joka maksaa mulle työeläkettä. Kelassa sanottiin, että kyllä eläkkeellä saa opiskella ja yrittää, tekeehän monet töitäkin vaikka ovat eläkkeellä. Sekin on tietyissä puitteissa sallittua. Varmasta sanottiin, että ei heitä kiinnosta se, mitä eläkeläinen tekee, ainoastaan minkä verran hä saa esim. palkkaa töistään. Se vaikutti ainakin ennen työeläkeeseen.
Sinä saat kai siis Kelasta eläkettä? Saat opiskella ja voihan siitä uusi elämä alkaa. Ajattele nyt sitäkin, että eläkettä saavana sun opiskeluaikainen toimeentulo on aivan toista kuin pelkän opintotuen varassa. Jatkon katsot sitten myöhemmin. Niin, ja olen kysynyt Kelasta sitäkin, että voiko itse lopettaa eläkkeelläolon. Virkailija sanoi, että ei voi, he sitten harkitsevat asiaa, jos henkilö saa esim. ammatin ja pystyy jatkossa tekemään töitä. Samat säännöt on kai vieläkin. Ja ainahan sen eläkkeen voi jättää lepäämään, ja jatkaa myöhemmin, jos käy ilmi, ettei sittenkään jaksanut käydä työssä. Nythän niillä on kova into saada työkyvyttömyyseläkkeelläkin olevat ihmiset palaamaan työelämään, jos nämä vain haluavat itse ja jos sairaus antaa myöten. Mikä sua estää yrittämästä.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2385534- 1962797
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss602138Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa211746- 681623
- 1381365
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1081346Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1681330- 871242
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091224