Koiranpentu näykkii

Hei,
meillä on sekarotuinen koiranpentu, jossa terrieriä. Pentu näykkii lahkeita, käsiä ja muita koiria leikkiessään. Miten saada tämä käyttäytyminen pois? Pentu nyt 3,5 kk vanha.
4195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos tietämys on noin nollaa niin koirakirjojen haku kirjastosta hetimiten.
:)
Niistä saatte tietää pentujen käyttäytymisestä ja kouluttamisesta.

Äänestä

Kyllä se pureminen siitä loppuu, mutta omien kokemusten mukaan se on vaan siedettävä pentuaikana. Toki pitää kieltääkin, mutta ei kannata heittää kirvestä kaivoon ja ajatella, että koira on tottelematon sekopää. Kun hampaat on vaihtuneet, pitäis alkaa hellittämään pahin puruinto.

Äänestä

Joo, olen lukenut monta kirjaa aiheesta, että ei heti tarvitse tuomita :)
Olen ottanut niskasta kiinni ja sanonut ei, olen huutanut aii ja jättänyt huomiotta, ja olen myös selättänyt, mutta mikään ei tunnu auttavan. Nyt käytössä suihkepullo, joka tuntuu auttavan. Koira lähtee heti pois, ja on myös sitten rauhallisempi. Puremis into on ehkä kova, koska tietääkseni hampaat kohta alkavat vaihtumaan? Ollaan harjoteltu lelulla Irti käskyä, ja lelun kanssa alkaa sujumaan, varmaan kohta myös käsien ja lahkeitten kanssa.

Äänestä
  • Jos opetat pentua noin niin ei ihme sehän vain yllyttää sitä. Ja menee enemmän leikiksi ja haastetappeluksi.
    Terrierit vastaa haasteeseen aina.

    Ärähdät vain ein tiukasti ja laitat koiran pois. ja niin monta kertaa että oppii ja rauhallisin elein.

    Ja tuo selättäminen ihan turhaa koiria ei tarvi selättää vaan ohjata ja kouluttaa.

    lue uudestaan kirjoja mutta älä sieltä täältä. Esim Anders Hallgren on hyvä pentua aatellen. Pehmeä ja johdonmukainen koulutus hänen opilla olen pärjännyt itse. Myös cesar miller kun puhutaan sosiaalistamisesta muiden koirien kanssa. Silloinkin toimitaan pehmein keinoin ja opetetaan jo pennusta hyvään sosiaalisuuteen. Jan fenell ja tuire kaimio. Katso myös kouluttajan vuosi menetelmät on muuttuneet koiraa paremmin ymmärtämiseksi ja tuo vanha luulot pois mentaliteetti on hävitetty romukoppaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua? kirjoitti:

Hei,
meillä on sekarotuinen koiranpentu, jossa terrieriä. Pentu näykkii lahkeita, käsiä ja muita koiria leikkiessään. Miten saada tämä käyttäytyminen pois? Pentu nyt 3,5 kk vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu