Koiranpentu näykkii

apua?

Hei,
meillä on sekarotuinen koiranpentu, jossa terrieriä. Pentu näykkii lahkeita, käsiä ja muita koiria leikkiessään. Miten saada tämä käyttäytyminen pois? Pentu nyt 3,5 kk vanha.

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdhgjkuu

      jos tietämys on noin nollaa niin koirakirjojen haku kirjastosta hetimiten.
      :)
      Niistä saatte tietää pentujen käyttäytymisestä ja kouluttamisesta.

    • terrulainen

      Kyllä se pureminen siitä loppuu, mutta omien kokemusten mukaan se on vaan siedettävä pentuaikana. Toki pitää kieltääkin, mutta ei kannata heittää kirvestä kaivoon ja ajatella, että koira on tottelematon sekopää. Kun hampaat on vaihtuneet, pitäis alkaa hellittämään pahin puruinto.

    • apua?

      Joo, olen lukenut monta kirjaa aiheesta, että ei heti tarvitse tuomita :)
      Olen ottanut niskasta kiinni ja sanonut ei, olen huutanut aii ja jättänyt huomiotta, ja olen myös selättänyt, mutta mikään ei tunnu auttavan. Nyt käytössä suihkepullo, joka tuntuu auttavan. Koira lähtee heti pois, ja on myös sitten rauhallisempi. Puremis into on ehkä kova, koska tietääkseni hampaat kohta alkavat vaihtumaan? Ollaan harjoteltu lelulla Irti käskyä, ja lelun kanssa alkaa sujumaan, varmaan kohta myös käsien ja lahkeitten kanssa.

      • viiia34

        Jos opetat pentua noin niin ei ihme sehän vain yllyttää sitä. Ja menee enemmän leikiksi ja haastetappeluksi.
        Terrierit vastaa haasteeseen aina.

        Ärähdät vain ein tiukasti ja laitat koiran pois. ja niin monta kertaa että oppii ja rauhallisin elein.

        Ja tuo selättäminen ihan turhaa koiria ei tarvi selättää vaan ohjata ja kouluttaa.

        lue uudestaan kirjoja mutta älä sieltä täältä. Esim Anders Hallgren on hyvä pentua aatellen. Pehmeä ja johdonmukainen koulutus hänen opilla olen pärjännyt itse. Myös cesar miller kun puhutaan sosiaalistamisesta muiden koirien kanssa. Silloinkin toimitaan pehmein keinoin ja opetetaan jo pennusta hyvään sosiaalisuuteen. Jan fenell ja tuire kaimio. Katso myös kouluttajan vuosi menetelmät on muuttuneet koiraa paremmin ymmärtämiseksi ja tuo vanha luulot pois mentaliteetti on hävitetty romukoppaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe