Minua kiinnostaisi tietää kuinka paljon steinerkoulun vanhemmat ja palstalaiset ylipäätään ovat perehtyneet antroposofiaan. Mistä siinä on kyse? Mistä se on lähtöisin? Onko se uskonto?
Kuinka paljon olette perehtyneet antroposofiaan?
1
170
Vastaukset
- Steinerfaija.
Antroposofia on yksi "hengentieteellisistä" 1800-luvun lopun ja 1900-luvun alun aikoihin syntyneistä uskonnoista. Pääajatus niissä kaikissa on se, että kehitellään ilmiöille ja asioille mitä korkealentoisempia ja uskomattomampia teorioita, usein luodaan oma termistö, joka tekee koko hommasta esoteeristä ja jännää.
Periaatteessa se on melko harmitonta höperehtimistä ja vähänkään fiksut ihmiset yleensä tajuavat sen samanlaiseksi lööperiksi kuin muutkin uskonnot.
Steiner perusti pedagokiikkansa antroposofiselle ihmiskäsitykselle, jonka mukaan ihmiset ovat keskenään erilaisia moniuloitteisia ja eri ikäkausina tarvitaan erilaista opetusta. Lisäksi opetus oli hänestä hyvä jakaa tiedollisen, taidollisen ja ruumiillisen tekemisen jaksoihin päivittäin.
Valitettavasti moni steinerkoulun opettaja ja vanhempi ei kuulu "vähänkään fiksujen" joukkoon ja tunnustaa antroposofista uskoa ja se haittaa koulun toimintaa.
Onneksi valtaosa on normaaleja aikuisia, jotka ovat kiinnostuneita hieman kokonaisvaltaisemmasta tavasta oppia ympäröivästä maailmasta ja omasta itsestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663348Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.801448- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991049- 54943
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 42787
- 47772
- 113726