Elikkäs moottori on 86' 30 heppanen evikka, missä käyntiongelmia korkeilla kierroksilla. Tyhjäkäynti pelaa suht ok:sti ja eteenpäinkin pääsee pienellä kaasulla, mutta tästä eteenpäin pieninkin kaasun lisääminen saa koneen yskähtämään ja sammumaan. Mutta vaihteen ollessa vapaalla, käsin kierroksia saa kyllä nostettua korkealle koneen sammumatta.. Että mikähän mahtaa olla ongelmana?
Ja onko normaalia, että kaasarin ilmareikä on bensasta märkä ja että sieltä valuu muutamia tippoja bensaa, kun koneen kippaa?
Ja onko normaalia, että kaasarin ilmareikä on bensasta märkä ja että sieltä valuu muutamia tippoja bensaa, kun koneen kippaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pääsuutin tukossa? Siihen viittaa jos vapaalla ja tyhjäkäynnillä ei ongelmia. Eli menee laihalle kun tehoa vaaditaan enemmän.
Pääsuutin varmaankin löytyy kaasarista? Eli kaasari irti ja putsaus?
Kannattiko nuo kaasarin osat pitää jossain litkussa ennen varsinaista putsausta?
Apuva..aapuuva! Honda 5 hp vähänajettu perämoottori ei pelaa kunnolla.
Ryyppy puolessavälissä pelaa ja ottaa kieroksia.Ryyppy kiinni vain pienillä kierroksilla ja kaasu pojassa vain pienen hetken jonka jälkeen sammuu tai käy tyhjäkäynnillä,tovin kuluttua taas ottaa hetken kierroksia.
Polttoaineen siirto kaasuttajaan pelaa.Kaikki suuttimet tarkastettu ja joka reikään painettu paineilmaa useita kertoja.Uimuri irroitettu ja sen takana oleva suutin auki.Mikään ei tunnu olevan tukossa vaan ei se piru pelaa.
Viimekesänä pelitti,nyt ei,mihinkään ei ole välillä koskettu,polttoaine vaihdettu.
Ainoa mikä tulee mieleen että voisiko uimurin säätämä bensanpinta olla pielessä.Ilmeinen polttoaineen saantohäiriö .mutta miksi?