Haluisko joku alan mies kertoa miksi ja milloin kyseistä maksetaan? Mikä ero ylityönperusosalla? Kiits
Vastaukset 11
- Käy ite kattomassa:D
Mikä on vuoronjatkolisä ?
Vuoronjatkolisä on sitkeästi vakiintunut puhekieleen, vaikka se nykyisessä työehtosopimuksessa on tilapäisen ylityksen korvaus (31 §). Lisän nimi on muuttunut, kun työehtosopimuksen tekstiä on yritetty selkeyttää (selkeytymisestä saa olla eri mieltä, mutta tämä sen historia kuitenkin on)
Korvaus maksetaan silloin kun vuoron jatkamisesta on sovittu edellisen vuoron päättymisen jälkeen. Vuoron jatkaminen vähintään 20 minuutilla oikeuttaa tunnin palkkaan ja yli tunnin vuoronjatko kahden tunnin palkkaan. Vuoronjatkolisä maksetaan normaalin tehdyn työajan palkan ja mahdollisen ylityökorvauksen lisäksi.
Lisän suuruuteen ei vaikuta se, onko vuoronjatko tapahtunut esim. pyhäpäivänä tai yöllä, vaan se tulee aina henkilökohtaisen tuntipalkan mukaisena.
Vuoro voi ylittyä alusta tai lopusta.
Lähde: Turvallisuusala.fi - rewds
Kun palkka ei muuten päätä huimaa, niin jos työ vaan saliii niin fiksua kerätä vaikka päivittäin 20min ylityöt. Senhän saa vaikka päivän päätteeksi kavereiden kanssa hetken pas*aa jauhaen... :)
- 2Much
Niinpä niin...
Tämä on juuri se syy, miksi asiakkaat ja esimiehet ovat niin kriittisiä siihen, kun sanotaan, että "oli pakko tehdä ylitöitä".
Muistakaa, että pääsääntöisesti ylityö perustuu esimiehen antamaan määräykseen tehdä ylityötä.
Omituisesti vain edelleenkin tuo teksti; "vähintään 20 minuuttia" (= 20min) ja "yli tunnin (= 61 min).
Meillä ainakin toimii melko hyvin tuo siten, että jos kaveri joutuu jatkamaan vuoroa siksi, että seuraava mies/nainen on myöhässä, se sovitaan vastavuoroisuusperiaatteella.
Työmääräys on sitten asia erikseen... - tgsdf
2Much kirjoitti:
Niinpä niin...
Tämä on juuri se syy, miksi asiakkaat ja esimiehet ovat niin kriittisiä siihen, kun sanotaan, että "oli pakko tehdä ylitöitä".
Muistakaa, että pääsääntöisesti ylityö perustuu esimiehen antamaan määräykseen tehdä ylityötä.
Omituisesti vain edelleenkin tuo teksti; "vähintään 20 minuuttia" (= 20min) ja "yli tunnin (= 61 min).
Meillä ainakin toimii melko hyvin tuo siten, että jos kaveri joutuu jatkamaan vuoroa siksi, että seuraava mies/nainen on myöhässä, se sovitaan vastavuoroisuusperiaatteella.
Työmääräys on sitten asia erikseen...No jokaisella alalla "kusetetaan" ylitöissä ym.. ja tuommoinen em. venailu on pienimmästä päästä. Meillä on tapana heittää aina se 20min jos menee minuutinki yli ja aina on hyväksytty..
- ei sotatila
tgsdf kirjoitti:
No jokaisella alalla "kusetetaan" ylitöissä ym.. ja tuommoinen em. venailu on pienimmästä päästä. Meillä on tapana heittää aina se 20min jos menee minuutinki yli ja aina on hyväksytty..
Esimies ei määrää ylitöitä tekemään, esimies hyvin kiltisti pyytää josko
mahdollisesti voisi tehdä ylitöitä. - gcvxf
ei sotatila kirjoitti:
Esimies ei määrää ylitöitä tekemään, esimies hyvin kiltisti pyytää josko
mahdollisesti voisi tehdä ylitöitä.Esimiehet saa kaiken "pas*an" ylemmältä johtotasolta. Esimiehet on ikävässä välissä, kun vastuuta on huomattavasti jo enemmän mikä ei pahemmin näy palkassa. Kun asioita on tehty huonosti, näiden tehtävä on laittaa tieto eteenpäin alemmalle tasolle, joiden silmissä esimiehistä tulee piiip ihmisiä.
- janii..
gcvxf kirjoitti:
Esimiehet saa kaiken "pas*an" ylemmältä johtotasolta. Esimiehet on ikävässä välissä, kun vastuuta on huomattavasti jo enemmän mikä ei pahemmin näy palkassa. Kun asioita on tehty huonosti, näiden tehtävä on laittaa tieto eteenpäin alemmalle tasolle, joiden silmissä esimiehistä tulee piiip ihmisiä.
näin se on... Harva vaan kehtaa kieltäytyä esimies työtarjouksesta kun pomo tulee kysymään.
- hfdc
Siis saako saman verran korvauksia jos on 20min tai 1h ylitöissä?
- gtdfs
Molemmista saa yhden vuoronjatkolisän. 1h :sta saa kuitenkin enemmän ylityölisää ja mahd. 50% ylityökorvausta..
Vuoroni piti loppua tänään klo 23 mutta loppuikin vasta 23.04. Saanko tuolta neljältä minuutilta palkkaa?
- Anonyymi
Saat perus palkkaa siltä ajalta 50% yöityönperusosaa riippuen työsopimuksestasi. Vuoronjatkoja saa nykyään vasta 61min ylityksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251274Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää249954On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75767- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46630
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah183557Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.154553- 33513
Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 199485
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432