Tarvisi rakentaa iso koiratarha, jotta ei tarvitsisi pitää koiraa sisällä työpäivien ajan, mutta en halua tehdä huonoa, eikä kokemusta juurikaan ole. Eli etsin ohjetta koiratarhan rakentamiseen etsin, mieluiten kuvallista joko netistä tai jos on antaa vinkkiä kirjasta, mistä semmoinen ohje löytyisi, niin sekin olisi plussaa.
Myös neuvoja otetaan vastaan.
Pohja tarhalle on jo tehty sorasta. Olin suunnitellut laittavani soran päälle kasvunestokankaan ja sen päälle soraa/hiekkaa, jotta tarha pysyy kuivana. Hiekka kuitenkin on ongelmallinen, koska koiralla on pitkä karva. Onko sora huono polkuanturoille? Mikä alusta olisi paras?
Ja metallielementtitarha on varmasti paras, mutta ei taloudellisesti mahdollinen...
Koiratarhan rakennusohjeita?
2
809
Vastaukset
- tarhan teko
Kuinka iso metreissä? Pituus x leveys?
Koirillani ollut Sorapohjainen tarha käytössä viitisen vuotta,ei ole ongelmaa anturoiden kanssa. - Koiralle tarha
Tarha tulee navetan talonpuoleiseen päätyyn, mutta niin, että se jatkuu pari metriä navetan nurkasta ulos, jotta koira näkee paremmin ympärilleen. Tarhan mitat syvyys noin 4 metriä ja leveys 7 metriä, noin suurin piirtein ainakin. Minulla on vihreää 50 senttistä vihreää aitaverkkoa todella paljon ja ajattelin sitä käyttää, koska koira ei ole mikkään Houdini tai akrobaatti.
Suunnitelmana oli tehdä muutama parimetrinen kehikko tai ns. aitaelementti ja yhdistää ne. Se ei kuitenkaan varmaan riitä jäykistämään tarhaa. Minkälaiset kulmatolpat kannattaa tehdä, entä tuolle pitkälle sivulle, tarvisiko siihen tolppaa?
Tarhaan tulee koppi, mutta se sijoitetaan rakennuksen sisään, niin, että koira pääsee sinne navetan seinässä olevasta reiästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291893- 241843
- 281556
- 171410
- 701332
- 1361283
- 311178