Koiratarhan rakennusohjeita?

Koiralle tarha

Tarvisi rakentaa iso koiratarha, jotta ei tarvitsisi pitää koiraa sisällä työpäivien ajan, mutta en halua tehdä huonoa, eikä kokemusta juurikaan ole. Eli etsin ohjetta koiratarhan rakentamiseen etsin, mieluiten kuvallista joko netistä tai jos on antaa vinkkiä kirjasta, mistä semmoinen ohje löytyisi, niin sekin olisi plussaa.
Myös neuvoja otetaan vastaan.
Pohja tarhalle on jo tehty sorasta. Olin suunnitellut laittavani soran päälle kasvunestokankaan ja sen päälle soraa/hiekkaa, jotta tarha pysyy kuivana. Hiekka kuitenkin on ongelmallinen, koska koiralla on pitkä karva. Onko sora huono polkuanturoille? Mikä alusta olisi paras?

Ja metallielementtitarha on varmasti paras, mutta ei taloudellisesti mahdollinen...

2

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarhan teko

      Kuinka iso metreissä? Pituus x leveys?
      Koirillani ollut Sorapohjainen tarha käytössä viitisen vuotta,ei ole ongelmaa anturoiden kanssa.

    • Koiralle tarha

      Tarha tulee navetan talonpuoleiseen päätyyn, mutta niin, että se jatkuu pari metriä navetan nurkasta ulos, jotta koira näkee paremmin ympärilleen. Tarhan mitat syvyys noin 4 metriä ja leveys 7 metriä, noin suurin piirtein ainakin. Minulla on vihreää 50 senttistä vihreää aitaverkkoa todella paljon ja ajattelin sitä käyttää, koska koira ei ole mikkään Houdini tai akrobaatti.
      Suunnitelmana oli tehdä muutama parimetrinen kehikko tai ns. aitaelementti ja yhdistää ne. Se ei kuitenkaan varmaan riitä jäykistämään tarhaa. Minkälaiset kulmatolpat kannattaa tehdä, entä tuolle pitkälle sivulle, tarvisiko siihen tolppaa?
      Tarhaan tulee koppi, mutta se sijoitetaan rakennuksen sisään, niin, että koira pääsee sinne navetan seinässä olevasta reiästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5866
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3265
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe