Ihme ja sovitus?

ihmettelijä...

Voisiko joku kurssilainen ja asiaan perehtynyt selittää yksinkertaisesti mitä Ihmeiden oppikurssin tekstissä tarkoitetaan käsitteillä "ihme" ja "sovitus"? Tai vaikka ei ihan varmuudella tietäisikään niin kaipaisin kommenttia siitä, mitä kokee niillä tarkoitettavan.

9

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........
    • ihmettelijä...

      Omistan kirjan kyllä, mutta kun sitä on niin vaikea ymmärtää... Luulen, että yksinkertaisemmin selitettynä olisin ihan samoilla linjoilla IOK:n opetusten ytimen kanssa. Toistaiseksi jätän sen kuitenkin vaikeaselkoisuuden vuoksi pölyyntymään kirjahyllyyn.

    • <3<3<3

      Ihmeellä tarkoitetaan kaikkia rakkaudellisia tekoja joista puuttuu tuomitseminen ja ego.
      Sovituksella ei tarkoiteta että joku asia kumotaan jollain teolla vaan Sovitus IOK:Ssa tarkoittaa Mielen oikaisua. Eli oikeamielisyyttä jossa mieli oikenee eli sovittuu toimimaan nähden eri lailla asiat -ymmärtäen meidän ykseyden, tasavertaisuuden ilman egon odotuksia, tuomitsemista tai arvostelua tai egon tulkintaa....

    • sepeteusX

      Eikös pastori Saarikalle järjestele Nigeriassa jokamiehen ihmeparannuskursseja?

    • Ihmeiden Oppikurssissa ei ole kysymys ihmeparantumisista, vaan ihme on yhtä kuin anteeksianto.

      Todellinen anteeksianto, joka joka vaikuttaa kaikilla tasoilla, ja tekee myös tällä fyysisellä tasolla elämästämme onnellisemman.

    • ihmeidenihme

      Ihan kuin olisin kirjoittanut taman, kuin mun suusta taman Cruiseryn teksti.

    • Niin, mehän olemme kaikki alitajunnan tasolla yhtä, koska olemme kaikki osia samasta olennosta... :)
      Olen todennut aivan samalla tavalla eräällä toisella keskustelupalstalla kirjoittaneen nimimerkin tekstistä. Tuntui niin tutulta, aivan kuin olisin sen itse kirjoittanut. :)

      Tämän palstan aloitustekstin kirjoittaneelle "Ihmettelijälle" sanoisin vielä, että "sovittaminen" tarkoittaa sitä, kun todellisen anteeksiannon jälkeen on asia annettu Pyhän Hengen korjattavaksi ja sovitettavaksi, Hän poistaa aikajanasta sen anteeksi annetun tapahtuman kohdan, koska se on jo opittu, eikä sen aiheuttamia uusia kokemuksia enää tarvita.

      Toisin sanoen Pyhä Henki poistaa menneisyydestä sen kohdan jossa k.o. tapahtuma näyttää tapahtuneen, ettei se enää aiheuta tulevaisuudessa tarpeetonta kokemusta, koska asia on jo opittu. Hän siis tiivistää aikaa siltä kohdin, ja se aiheuttaa sen, että pitemmällä aikajänteellä tulevaisuus muuttuu taas vähän onnellisemmaksi fyysiselläkin tasolla.

      • ap

        Nyt kun Cruisery kirjoitat asian noin, niin ymmärrän täysin mistä on kyse. Miksei sitä voi kirjassa lukea yhtä "suoraan"? No kirja sopii tietenkin joillekin. Tuntuu ettei IOK:n monimutkaisuus ja käsitteet ole minua varten, suoritan tämän pakollisen kurssin muita teitä pitkin ;) Olen joskus huomannut yrittäessäni paneutua IOK:n lukemiseen ja kun teksti on mennyt ihan yli hilseen, olen jotenkin alitajuisesti toivonut sen ymmärtämistä ja eipä aikaakaan kun eteeni on avautunut toisia reittejä, toisia opettajia kurssin "ulkopuolelta" mahdollistaen saman asian ymmärtämisen hieman yksinkertaisemmalla ja suoraan asiaan menevällä tyylillä. Kaikki tiet vievät aina samaan.


    • Kyllä, polkuja on monia, jotka vievät samaan suuntaan.

      Anteeksianto on esim. Carlos Castanedan kirjoissa vain toisella nimellä. Siellä sitä sanotaan "menneen kertaamiseksi", jossa tietyillä rituaaleilla päästetään asioista irti, kun ne on ensin kerrattu mielessä.
      Samoista asioista puhutaan Robert Scheinfeld´in kirjassa "Irti Rahapelistä", ja Nouk Sanchez´in ja Tomas Vieira´n kirjassa "Vie minut totuuteen" ja monissa muissakin kirjoissa.
      Itse pääsin aikanaan alkuun Paul Bruntonin kirjojen avulla (Salainen tie, Yliminää etsimässä jne.)

      IOK:ssa ilmeisesti pyritään saamaan oppilas miettimään asioita kun ei heti sanota asiaa aivan selvästi ja toisaalta kerrotaan samasta asiasta moneen kertaan. Kertaamalla kun asiat painuvat muistiin. Samaa harrastaa kirjoissaan Paul Bruntonkin, ja hän sen näin selittikin jossain kirjassaan.

      Ihmeiden Oppikurssiin pääsee parhaiten sisälle, kun lukee ensin esim. Gary R. Renard´in kirjan "Maailmankaikkeus katoaa".
      IOK:ssa on oleellista juuri arvostelemattomuus ja tuomitsemattomuus, ettei tehdä lisää anteeksi annettavaa. Menneisyyden tapahtumia ja nykyajassa tapahtuneita asioita annetaan sitten anteeksi heti kun ne huomataan.

      Hyvää matkaa sinulle löytämälläsi tiellä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      219
      5472
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5054
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4861
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      124
      2088
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      22
      1639
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1559
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1323
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1300
    Aihe