Englannin kirjoituksista

-.-

Hei,

Kuinka hyvin opitte englantia lukioaikana? Itellä oli peruskoulun päättötokarissa englanti 6, mutta lukiossa aion kunnolla panostaa siihen. Voiko lukiossa oppia englantia hyvin, vaikka ois pudonnu kärryiltä jo aikaa sitten, eli kuinka alusta lukiossa aletaan opiskelemaan englantia? Mietin vaan, että pystyisinkö millään kirjoittamaan engannin sitten pitkänä ja pääsemään läpi kirjoituksista?

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fa

      Itsellä ihan sama tilanne, peruskoulun päättötodistukessa 6. Nyt aloittamassa lukiota. Tosin aikuislukiota. Peruskoulusta pääsin jo yli 10 vuotta sitten pois.

    • _:)_

      Kehottaisin kaivamaan vanhat enkun kirjat ja sieltä nyt kertamaan vähän ennen koulun alkua. Toki monet vanhatkin esim. kieliopit (preesens, imp. perf. pl.perf, passiivi) kerrataan, mutta siihen ei käytetä ehkä niin paljon aikaa kuin peruskoulussa. Omasta asenteesta ja panostuksestahan se myös on kiinni. Mutta jos perustakin rakoilee, niin uuden oppiminen voi olla hyvin vaikeaa. Tosin ehkäpä nyt sitten olisi aikaa ottaa myös ne perusjutut haltuun, eikö?

      Niillä pelkillä perusjutuilla pääsee jo yllättävän pitkälle. Kaikkia poikkeuksen poikkeuksia ei oikeastaan tarvitse muistaa, jos ylimmistä arvosanoista ei unissakaan haaveile.

      Yo:ssa 1/3 pisteistä tulee aineesta. Vaikka teksti olisi todella yksinkertaista ja helppoa, niin siitä on mahdollista saada suhteellisen paljon pisteitä (~70 /99), jos ei virheitä (ainakaan ns. isoja) hirveästi ole ja se vastaa otsikkoa/ tehtävänantoa. Sitten kun on hyvä bingoamaan, niin eiköhän läpi pitäisi päästä. Muu kuin suunnilleen on ympyröintiä (A, B, C, (D)).

    • hhhhggjhhj

      lukion eka ENA kurssia on aikalailla kertausta. ittelle rapsahti heti kymppi.

    • not_so_good_in_Engl

      Nojoo mulla kans 6 englanti peruskoulun päättötodistuksessa. Nyt oon menossa lukion tokalle ja kurssien arvosanaksi on tullut kutosia ja seiskoja. Kyllä ainakin tekstikirjojen tekstit on selvästi pidempiä ja vaikeampia kuin yläasteella.

    • Mielestäni lukion ja peruskoulun välillä on hurja hyppäys vaativuudessa, valtava esimerkiksi ruotsiin verrattuna. Meidän ryhmissämme näytti ainakin siltä että niinsanotut kasin oppilaat, keskitason osaajat, olivat sukupuuttoon kuoleva laji. Ihmiset saivat joko kymmejä tai kutosia, ja opettaja parka koitti turhaan asettaa harjoitusten tasoa sopivaksi.

      Itse pärjäsin melko hyvin, mutta käytän englantia päivittäin ja vain jonkin verran vähemmän kuin suomea. Koulussa oppimallani en olisi pärjännyt. Vaikuttaa melko epäreilulta, mutta uskon että kaltaisiani on suhteellisen useita ja siitä johtuen lukioenglannin taso nousee kuin vahingossa.

      Anteeksi jos säikäytin. Kovalla työllä saa lukiossa ihmeitä aikaan, ja jos ei onnistu, niin eihän mokomaa ole pakko pitkänä kirjoittaa. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      76
      6319
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      442
      4405
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      60
      3609
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2255
    5. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      105
      2192
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      22
      946
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      58
      845
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      42
      810
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      80
      719
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      695
    Aihe