Inssistä DI.ksi?

Mainetta ja mammonaa

Tämähän onnistuu käsittääkseni näinkin päin? Kauanko kestää lukea kun eihän sitä täys pitkää tarvitse käydä jos on jo insinöörin paperit? Vai meneekö tämä sit iha sillein, että käydään pari kurssia ja tehdään se diplomityö?

6

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adsasdsadasd

      Noin 120op 20-30op väyläopintoja.

    • mitä hyötyä

      Suurella osalla DI:stä inssiksi opiskelu on vain yhteiskunnan varojen tuhlausta. Mitään ollennaista lisäarvoa työelämään et todennäköisesti tule saamaan. Tittelin perässä vain opiskellaan, vaikka huomataan että opetus oli aikoinaan insinöörikoulutuksessa parempaa. Esim. sähkövoima-alalla amk insinöörin tutkinto on parempi, kuin vastaava DI-tukinto. Työnantajat hakevat hyvin usein juuri amk insinööriä. DI-tutkinto antoi hyvin heikot eväät suunnittelutyöhön.

      • 30306

        Osaavatko amk-inssit sitäkään vähää suunnitella? Eikä nyt puhuta mistään rakennusten sähkösuunnittelusta.


      • gfgfgft
        30306 kirjoitti:

        Osaavatko amk-inssit sitäkään vähää suunnitella? Eikä nyt puhuta mistään rakennusten sähkösuunnittelusta.

        Esim. sähköasema suunniteluun amk:sta saa paremmat valmiudet. DI koulutuksessa näytettiin vain joitain sähköaseman pääkaavioita ja siinä kaikki.


    • mitä hyötyä

      Osaavat. Itse en tehnyt sähkövoima-alan DI koulutuksessa ainuttakaan sähkösuunnitteluharjoitusta. Toisin kuin amk:sta tulleet.

    • Waliant

      Kuten ensimmäinen vastaaja totesikin, 120 op yleensä 20--> pistettä täydentäviä opintoja. Täyspäiväisesti siis noin kaksi vuotta opiskelua ainakin Lappeenrannassa.

      Esimerkiksi tuotantotalouden koulutusohjelmaan voi hakea minkä tahansa alan insinööri (AMK), ja aika moni jo työelämässä ollut "puhtaasti tekninen" insinööri tuleekin täydentämään tutalle osaamistaan kun huomaa, että myös vähän enemmän talouspuoleen liittyvää osaamista olisi hyvä myös olla. Lisätietoja www.lut.fi/aikuis , osa ohjelmista sopii myös työn ohessa suoritettaviksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      116
      5423
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      436
      1701
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1203
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1163
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1159
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1063
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      951
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      951
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      896
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      846
    Aihe