Novita Puro ja eri värierä - miten paljon haittaa?

paumiina

Ostin Novitan Puro-langan mallistosta poistuvaa väriä mutta harmikseni en saanut enää haalittua samaa värierää. Löytyi puolet ja puolet kahdesta eri erästä.

Onko kellään kokemusta miten ko. lanka käyttäytyy tässä suhteessa? Kärsiikö värien "liukuma", ovatko värit eri järjestyksessä eri erissä, vai jotain muuta? Neule on suurin piirtein villapaidan kokoluokkaa.

Suurkiitos avusta jo etukäteen! :)

1

654

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M C

      Itse en ole huomannut mitenkään kummemmin eroa eri erien välillä, ovathan nuo langat itsessäänkin jo aika värikkäät. Tosin olen itse myöskin ollut hiukkasen sillä kannalla, että kun on jo muutenkin hiukkasen ei niin tasa"laatuista" raitaa (välillä vaikka metsän sävyssä tummanvihreässä kohdassa toinen säie on kirkkaan vaalean vihreä kun toisessa kerässä se on lähes musta [vaikka sama värierä]), niin en ole niin välittänyt, vaikka olisikin tulleet eri järjestyksessä.

      Nuista ensimmäisistä langoista tehdessä huomasin, että siellä on aina kaksi väriä, joista lähtevät taas rullaamaan takaisin kunnes saavuttavat toisen päätösvärin, jne.
      En niin paljoa ole näitä uudempia sävyjä käyttänyt, että olisin kiinnittänyt niin huomiota, mutta arvelisin, että aika samaan tapaan toimivat kuin vanhemmatkin.

      Eli jos haluat tasaisia kauniita raitoja, varaudu katkomaan lankaa ja pistä raidat osumaan kohdilleen. Mielestäni näillä tulee kyllä kaunista jälkeä ilman sitä kohdisteluakin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe