Tämmöisiä mietin. Jos ajatellaan että on esimerkiksi kaupungin kaavatontti 1400 - 1800 neliöä ja enimmäisrakennusala (kerrosala) on 20% tontin pinta-alasta niin mitä veikkaisitte mikä mahtaa olla pienin sallittu rakennuksen kerrosala? Alueelle on rakennettu ainakin uusia 80 neliön (huoneala) omakotitalojan parikin kappaletta, millähän perusteella tämmöset määritellään ku itellä ei ois tarvetta millekkään suurelle ja mahtavalle vaan esimerkiksi jollekkin Teijo-Talojen Kotilon (kerrosala 75 neliöä, huoneala 65 neliöä) kokoiselle.
Minkäkokoinen OKT täytyy vähintään rakentaa kaavatontille?
3
181
Vastaukset
Tuo riippuu tietysti kaupungista, ainakin pk-seudulla joudut maksamaan korotettua kiinteistöveroa käyttämättömästä rakennusoikeudesta.
Ja jos ostat tuollaisen tontin, niin selvitä mahdollisuus rakentaa sinne kaksi taloa. Jos se on mahdollista, niin rakennat itsellesi pienen talon, ja myyt lopun rakennusoikeuden.- 8+15
Pääkaupunkiseudulla voi joutua maksamaan korotettua kiinteistöveroa RAKENTAMATTOMASTA rakennuspaikasta, mutta ei todellakaan rakennetun rakennuspaikan käyttämättömästä rakennusoikeudesta.
Mitään minimikokoa ei kaavamääryksissä asuintaloille ole yleensä määritelty, eli saa rakentaa vaikka sen 65 m2 valmistalon 2000 m2 tontille.
- kunnasta
Kyllä joillain paikkakunnila on vähimmäiskoko määritelty. Eli riippuu siis kunnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 926672
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524686- 764377
- 1314111
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?573707Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263118Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82838- 392408
- 2052208
- 462134