Porin Koirapuistossa

Joku nen

Olimme eilen koirapuistossa tavalliseen tapaan koiriemme kanssa. Kaikki sujui niin kuin ennenkin, kunnes nuorempi uros koirani meni leikkimään toisen nuoren kanssa. Kaikki koiran omistajat tietää, että siitä seuraa pientä murinaa ja tekoitkua, kun nuoret leikkii. Koirat olivat vielä saman kokoisia, joten toinen ei edes jäänyt jalkoihin.
Lähdin kuitenkin hakemaan omaa koiraani pois, koska toisen koiran omistaja alkoi näyttämään huolestuneelta (pelkäsi kai että koiriin sattuu). Juuri kun olin tarttumassa omaan koiraani, niin toisen koiran omistaja tarttui omaan koiraani ja heitti sen kauemmas. Olin jo siinä vaiheessa hiukan hämilläni, että mitä nyt tapahtuu, mutta toisen koiran omistaja vielä potkaisi omaa koiraani kylkeen ja huusi, että hänen koiraansa ei kosketa. Tärisin niin kiukusta, että huusin vain miehen perään että toisten koiria ei potkita!! Lähdimme pois, niinkuin muutkin hämmentyneet koirapuistolaiset.
Haluankin nyt kysyä, uskallanko enään tuoda koirapuistoon koiraa joka murisee leikkiessään. Osaan kyllä tunnistaa koska leikki menee totiseksi ja yleensä haenkin koiran pois ennen kuin alkaa edes kovemmin murista. Ikinä ei ole ketään purrut ja leikkinyt aina nätisti. En kuitenkaan halua, että koiraani kukaan enää heittele saatika potki!!!
Koirapuistossa on ennen ollut tosi kiva käydä, mutta nyt en enää tiedä haluanko. Koirani tykkäävät ja se on ollutkin hienoa kun koirat saavat paljon uusia ystäviä. Varsinkin nuorelle urokselle tärkeä tuo koirapuisto sosiaalistamisen kannalta.

2

167

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caislatus

      Ihan hyvillä mielin voit edelleen mennä. Hyvä olisi kuitenkin koko ajan pysyä mahdollisimman lähellä omaa koiraasi ja hänen leikkitoveriaan. Itselläni on vuoden ikäinen leikkisä koira ja olen todella varovainen hänen kanssaan. Tiedän, että useat koirat, varsinkin urokset, murisevat leikkiessään. Kuitenkin monesti vieraan koiran murina kuulostaa agressiiviselta ja tälläisissä tilanteissa henkilökohtaisesti toivon toisen koiran omistajan olevan vieressä ja sanovan/osoittavan, että tietää koiransa vain leikkivän ja olevan vaaraton.

      Itse olemme monesti lähtenee koirapuistosta pois, kun vieras koira on leikkiessäänn murissut ja välillä jopa alistanut, eikä omistaja ole näyttänyt mitään merkkejä siitä, onko koiran käytös leikkiä vai ei.

    • wolfdor

      Senkun menet vaan!! Kenenkään koiraa ei mennä potkimaan. Varsinkin pennulle voi tulla ikäviä traumoja tuollaisista tilanteista. Ja niiden hoito on fyysisiä vammoja vaikeampaa.
      Kuten jo joka palstalla lukee, katso ensin ketä puistossa on. Mene uroksen kanssa alkuun vain tuttujen koirien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1339
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      992
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      874
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      682
    6. 32
      665
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      17
      597
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      19
      596
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      508
    Aihe