Mistä päin 35 Ferkun hydrauliikan paineen säätö löytyy? Mittasin paineeksi vain 120–140 kg, (paine-ero kierrosten mukaan). Tietysti jossain voi olla sisäinen vuotokin, onko joku joutunut saman ongelman eteen?
MF
paine..
3190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuleeko nostolaite nopeasti alas, kun sammutat moottorin? Silloin on vuotoakin olemassa. Hydraulipumppu on mäntäpumppu peräkotelon pohjalla, vähän kuin pieni nelisylinterinen bokserimoottori. Vanhemmissa ei ole lainkaan männänrenkaita, joten ne alkaa kulumisen myötä falskata. Välttämättä ei ole myös minkäänlaista suodatusta peräöljyille.Tuolla laitetaan 35:sta viimeisen päälle ja pumpusta on kuvia puolenvälin jälkeen:
http://picasaweb.google.com/ipalos5/Massikka#
Pumppuun laitetaan korjaussarja, jossa männät, sylinterit ja tiivisteet. Jotain 200 euroa maksaa.
Paineensäädin tai oikeastaan rajoitinventtiili on pumpun kyljessä ja peräkotelon oikean kyljen pyöreästä sivuluukusta muistaakseni voi säätää. Yritän katella ohjeita säätöön, ne pitäisi löytyä netistä.
Painesäädöllä kuristetaan vain huippupaineita. Luultavasti vika on muualla kuin huippupaineiden kuristajassa eli paineensäädössä.
http://shydensivut.net/hydrauliikkaa.htm Tuollakin tietoa MF hytdrauliikasta.