Olen muuttamassa, vuokrasopimus tehty.
Tänään kun asunnolla kävin, omistaja sanoi et mun täytyy ostaa jääkaappi.
Onko näin? Vuokran sopimuksen tekohetkellä ei ollu puhetta siitä.
Tänään kun asunnolla kävin, omistaja sanoi et mun täytyy ostaa jääkaappi.
Onko näin? Vuokran sopimuksen tekohetkellä ei ollu puhetta siitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joo itse on hankittava, ei kuulu mitenkään automaattisestai asunnon varustuksiin. jos omistaja näytti asuntoa sinulle ennaakkoon ja siellä oli jääkaappi silloin, eikä ollut puhetta että omistaja vie sen pois, niin sitten voit vaatia sitä sinne takaisin - eri asia saatko ja millä todistat.
Onpas aika outoa, en ole vastaavaa kuullut. Kyllä minusta jääkaappi kuuluu asunnon perusvarustukseen. No, jos joudut sellaisen ostamaan niin älä vaan jätä sitä sinne kun joskus lähdet !! Olisi ollut korrektia jos asunnon omistaja olisi maininnut asiasta kun olit asuntoa katsomassa. Itselläni on yksi asunto jota vuokraan eikä tulisi mieleenikään vaatia vuokralaista ostamaan sinne jääkaappia tms.!
yleensä kuuluu peruskalustoon. jollei sitä ollut kun kävit katsomassa olisit voinut vaatia vuokran hinaamista alaspäin koska joudut hommaamaan kaapin. tällä hetkellä vuokra-asuntoja on hyvin saatavilla koska monet ovat ostaneet oman. ei kannata suostua kaikkeen omaan piikkiin.
Ei taida sellasta pykälää olla olemassa jossa määriteltäisiin mitä vuokra-asuntoon tulee kuulua eli jos kämpässä ei ole uunia/jääkaappia... tai muuta sellaista, niin vuokranantaja ei ole niitä pakotettu hankkimaan.
Itse olen muuttanut kerran sellaiseen asuntoon jossa ei ollut uunia eikä jääkaappia, mutta näistä asioista tiesin ennenkuin sinne muutin eli asia ei ollut yllätys.
Nykyään kun olenkin itse vuokranantaja, niin en kyllä vuokraisi niita ilman vakiovarusteita, mutta minä en yritäkään maksimoida voittoja vaan pitää vuokralaiset tyytyväisinä(myös vuokra kohtuullisena) ja näin myös vuokralaiset pysyvät pitemmän aikaa ja kaikilla on mukavaa ja rauhallista asumista.
Mutta niinkuin sanoin, tuo jääkaappi kanssa vuokraaminen on vain yleinen tapa ei pakko! Jos siellä oli jääkaappi näytön yhteydessä, niin sitten vuokranantajan olisi pitänyt ilmoittaa, että tuo ei kuulu vuokrauksen piiriin.
Erittäin halpoja jääkaappeja saa käytettyjen kodinkoneiden myyjiltä sekä kirpputoreilta. Aika usein niitä myös lahjoitetaan, ettei tarvitsisi viedä kaatopaikalle. Katso lehtiä tai laita oma ilmoitus. Kyllä 20 e pitäisi jo joku saada.
Riippuu keneltä olet vuokraamassa esim. jos yksityiseltä niin ei tarvitse olla jääkaappia, mut jos taas esim. kaupungin kerrostaloista tms. niin täytyy olla jääkaappi.