Taitaa olla karvasta kestää toisen menestyminen kun tekstaripalstalla aina ruikutetaan. Olisi varmaan helpompaa kestää jos hän örisisi kamppulan rannan juoppoköörissä.
Prinssipuoliso
yrittäjyys kunniaan
12218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olet oikeassa yrittäjyys kunniaan.Kyseenalaista kunniaa jos yrittäjä HYVÄVELI sopimuksilla saa pilata jokimaiseman isolla laituriravintelilla.Tuskinpa kukaan muu yrittäjä olisi saannut lupaa moiseen.
Jaa että taas Jarmo on ottamassa osaa keskusteluun. Olisi samalla voinut taas kehua omaa juottolaponttoonivessaansa.
Poikkesin lauantai-iltana jokirannassa ja kaikki hyvin Jarmon paikassa.Käytiin Rillossa ja vessat karseessa kunnossa,no eihän se haittaa?,mentiin Glycauffiin,ja meteli järkky,siis musiikki,no Paahtimo,joka oli täynnä,ei siis sinne,jäi siis Willhelm Å.Palvelu hyvää,juomat kylmiä ja muutenkin kaikki OK.En nyt oikeen ymmärrä,mitä tää kyseinen paikka mukamas pilaa?
Ulkonäöstä voi olla montaa mieltä, mutta se nyt on vaan rakennettu ja laajennettu "kyynärpäätekniikalla".
Päpätti suosittelen optikkoa Sinulle,ky."ponttooni"paikassa EI vieläkään ole korjattu lasin puutumista!Siis en missään nimessä voi suositella ainakaan lapsi perheilleja kuka on vastuussa jos "överförfriskad"(liikaa tuotteita nauttinut) putoaa jorpakkoon?Lasi on puuttunut koko kesän ajan!
Prinssipuoliso on kuitenkin veronmaksajana ja työllistäjänä hyödyllisempi kuin kamppulanrannan juoppokööri. Tällaisten elämäntapaintiaanien verotuloista kaupunki ei juurikaan kostu. Turvaverkko kuulukoon niille jotka sitä tarvitsevat ilman omaa syytään.
Vero- ja velkavaroin tämä systeemi joka tapauksessa pyörii. Yhteiskunnalla on siis oikeus odottaa että itse kukin kantaisi kortensa kekoon yhteisen hyvän vuoksi.
Täällä vaikutti aikoinaan komisario Virtanen joka ehdotti ratkaisua inkkariongelmaan: Viedään jollekin saarelle sammio viinaa jota saa juoda halunsa mukaan mutta kännissä ei saa saarelta poistua.
Siistiytyisikö kamppulanranta näillä keinoin?
Ne joilla on hilloa voisivat sitten käydä röllin paikoissa.
Yrittämisessä ei ole mitään vikaa, jos tapahtuu moraalisesti oikein. Tämä Prinssi nyt yrittää poliittisella suhmuroinnillaan ja virkamiessuhteillaan estää muiden rehellisten yrittäjien toimintaa sekä kahmia kaiken itselleen. Tuloksena yhä kasvava joukko = verotulot menee Hesaan tms kun kohta ei ole enää paikkoja minne mennä.
Rölli palkkaa työvoiman virosta ja maksaako niitä kaikkien kuuluttamia verojakaan?!?
Eikö Virolaiset työntekijät pysty/osaa korjata ky."ponttoonin" lasi reuna seinää?
ja kai Kamppulalaisetkin veroja maksavat ,tietääkseni Suomen tupakka ja alkoholi vero on eräs korkeinmista!Vai tuleeko nekin Virosta?
Paradoksi, valtio maksaa vientitukea panimoteollisuudelle kun se vie oluita Virooon ja sitten me ostamme sen takaisin Tallinnasta. Sossu antaa rahaa elämäntapainkkareille ja saa valtaosan takaisin viinan ja tupakan myynnillä.
Kamppulalaiset maksaa veroja? hah hah hah! Jopas vitsin murjasit! Heidän Viinat ja tupakat kustannetaan Sossun ja kelan maksamilla tuilla. Eli verorahoilla.! Ei kamppulalaiset mitään veroa maksa, rellestävät vero- ja yhteiskunnanrahoilla! Yhteiskunnanpummeja koko sakki!