Olemme keski-ikäinen pariskunta ja ajattelimme lähteä käymään Yhdysvalloissa tammi-toukokuussa. Olemme ajatelleet varsinkin Floridaa tai New Yorkia. Tammikuu NY:ssa ei varmaan ole kaikkein paras vaihtoehto, mutta Floridassa silloin lienee lämmintä vai kuinka? Milloin kevätkuukausista kannattaisi matkustaa NY:iin säiden suhteen?
Tiedän että NY:ssa on katsottavaa vaikka kuinka paljon, mutta mitä on tarjottavana 50-vuotiaille Floridassa, onko siellä muuta kuin rantaelämää ja ostoskeskuksia? Nekin ovat aivan ok, mutta jotain muutakin pitäisi varmaan olla. Jos sinulla on kokemusta näistä paikoista ,niin luen mielelläni viestisi.
Kumpaa suosittelette:Florida vai New York ?
3
473
Vastaukset
- loveUSA
En ole koskaan ollut, mutta ehdottomasti NEW YORK!
Sehän on paras kaupunki USA:ssa, mutta kaikillahan on omat mielipiteet.
Floridassa ei kuulemma ole paljoa katsottavaa, rannat tietenkin, jos tykkäätte loikoilla rannoilla.
Sitten riippuu myös kunnosta. Jos olette hyväkuntoisia, suosittelen nyciä, koska siellä on paljon nähtävyyksiä, ja siellä mahd. aika paljon liikutaan. Jos olette vähän huonompi kuntoisia, suosittelen floridaa, koska siellä liikutaan autolla, ei kävellen. Vuokratkaa siis auto, jos sinne menette.
Sitten säästä. New Yorkissa on aika samanlainen sää kuin täällä, mutta kesät on kuulemma pidempiä. Jos haluatte vähän lämpimämpää ilmaa, niin sitten tietenkin toukokuu on paras vaihtoehto sinun ehdotuksista.
Floridassa ei kannata olla kaikista kuumimpana vuodenaikana, saattaa olla myrskyjä ja älyttömiä helteitä. Siellä on melkein aina lämmin, joten vuodenaika ei paljoa merkitse.
Sitten vaikuttaako hinta tähän? Florida on ehdottomasti halvempi vaihtoehto kuin nyc, new york on aika kallis paikka.
Oletteko miettineet Kaliforniaa? Sinne on todella pitkä matka, mutta uskon, että sielläkin on tosi kivaa! Rantoja, maisemia, yms. Vähän rauhallisempi place.
Mutta on tosi vaikea sanoa teistä, mutta noista kahdesta suosittelen itse nyciä, mutta "new york ei koskaan nuku". Eli riippuu pidättekö enemmän rauhallisemmista kaupungeista(?)
Onnea matkanhakuun ja itse matkaan!
Itsekin oon aina halunnut mennä USA:han, mutta oon vasta aika nuori, niin ei oo tullut mahdollisuutta. - Tapi14
Aika lailla yhtä kaukana Los Angelesista molemmat. Meinaan viesti on postattu LA-sivulle.
- 24
Molemmat hyvin erilaisia!
Jos haluat rantaloman: Florida.
Jos haluat shopata ja kaupunkiloman: NYC.
Olen ollut molemmissa ja rakastin molempia. NYCin kahvilat, shoppaus, central park ja muut nähtävyydet olivat mahtavia!!
Floridassa olin elokuussa ja sää oli NIIN kuuma ja kostea, että jos menet Floridaan, niin valitse hyvä ajan kohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542828
- 612671
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p382198- 631967
- 551935
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa371633Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41965Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit113894Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123869Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37844