Kumpaa suosittelette:Florida vai New York ?

lomailija

Olemme keski-ikäinen pariskunta ja ajattelimme lähteä käymään Yhdysvalloissa tammi-toukokuussa. Olemme ajatelleet varsinkin Floridaa tai New Yorkia. Tammikuu NY:ssa ei varmaan ole kaikkein paras vaihtoehto, mutta Floridassa silloin lienee lämmintä vai kuinka? Milloin kevätkuukausista kannattaisi matkustaa NY:iin säiden suhteen?

Tiedän että NY:ssa on katsottavaa vaikka kuinka paljon, mutta mitä on tarjottavana 50-vuotiaille Floridassa, onko siellä muuta kuin rantaelämää ja ostoskeskuksia? Nekin ovat aivan ok, mutta jotain muutakin pitäisi varmaan olla. Jos sinulla on kokemusta näistä paikoista ,niin luen mielelläni viestisi.

3

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loveUSA

      En ole koskaan ollut, mutta ehdottomasti NEW YORK!
      Sehän on paras kaupunki USA:ssa, mutta kaikillahan on omat mielipiteet.
      Floridassa ei kuulemma ole paljoa katsottavaa, rannat tietenkin, jos tykkäätte loikoilla rannoilla.

      Sitten riippuu myös kunnosta. Jos olette hyväkuntoisia, suosittelen nyciä, koska siellä on paljon nähtävyyksiä, ja siellä mahd. aika paljon liikutaan. Jos olette vähän huonompi kuntoisia, suosittelen floridaa, koska siellä liikutaan autolla, ei kävellen. Vuokratkaa siis auto, jos sinne menette.

      Sitten säästä. New Yorkissa on aika samanlainen sää kuin täällä, mutta kesät on kuulemma pidempiä. Jos haluatte vähän lämpimämpää ilmaa, niin sitten tietenkin toukokuu on paras vaihtoehto sinun ehdotuksista.
      Floridassa ei kannata olla kaikista kuumimpana vuodenaikana, saattaa olla myrskyjä ja älyttömiä helteitä. Siellä on melkein aina lämmin, joten vuodenaika ei paljoa merkitse.

      Sitten vaikuttaako hinta tähän? Florida on ehdottomasti halvempi vaihtoehto kuin nyc, new york on aika kallis paikka.


      Oletteko miettineet Kaliforniaa? Sinne on todella pitkä matka, mutta uskon, että sielläkin on tosi kivaa! Rantoja, maisemia, yms. Vähän rauhallisempi place.

      Mutta on tosi vaikea sanoa teistä, mutta noista kahdesta suosittelen itse nyciä, mutta "new york ei koskaan nuku". Eli riippuu pidättekö enemmän rauhallisemmista kaupungeista(?)

      Onnea matkanhakuun ja itse matkaan!
      Itsekin oon aina halunnut mennä USA:han, mutta oon vasta aika nuori, niin ei oo tullut mahdollisuutta.

    • Tapi14

      Aika lailla yhtä kaukana Los Angelesista molemmat. Meinaan viesti on postattu LA-sivulle.

    • 24

      Molemmat hyvin erilaisia!

      Jos haluat rantaloman: Florida.
      Jos haluat shopata ja kaupunkiloman: NYC.

      Olen ollut molemmissa ja rakastin molempia. NYCin kahvilat, shoppaus, central park ja muut nähtävyydet olivat mahtavia!!
      Floridassa olin elokuussa ja sää oli NIIN kuuma ja kostea, että jos menet Floridaan, niin valitse hyvä ajan kohta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13168
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9103
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7746
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 148
      6148
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3124
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1199
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      990
    Aihe