ETELÄ-SAIMAA
Kaksi autoa kolaroi Lappeenrannan keskustassa
31.7.2011 13:44
Kaksi henkilöautoa kolaroi Lappeenrannan keskustassa sunnuntaina aamupäivällä. Kolari tapahtui Lappeenkadun ja Kirkkokadun valo-ohjatussa risteyksissä.
Henkilövahinkoja kolarissa ei sattunut. Autot vaurioituvat jonkin verran. Molemmat autot olivat venäläisiä.
Kaksi autoa kolaroi Lappeenrannan keskustassa
31.7.2011 13:44
Kaksi henkilöautoa kolaroi Lappeenrannan keskustassa sunnuntaina aamupäivällä. Kolari tapahtui Lappeenkadun ja Kirkkokadun valo-ohjatussa risteyksissä.
Henkilövahinkoja kolarissa ei sattunut. Autot vaurioituvat jonkin verran. Molemmat autot olivat venäläisiä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
mikä on jutun pointti?
No katsos, se että molemmat oli venäläisiä. Ja kohta Riitta P selittää että autot olisi korjattava lappeenrantalaisten laskuun, kun venäläiset tuo tänne niin paljon rahaa ja hyvinvointia.
Ryssiä on jo niin paljon, ettei törmäilyihin enää lappeenrantalaiset riitä. Täkäläiset ovat jo yleensä oppineet väistämään näitä maailmanomistajia, sikäläiset toisiaan näköjään vielä eivät.
Hyvä luoja, kuinka kauan meidän on tätä kestettävä.
Harmin paikka :DD::D:D:D:D
Suomipoika elää vieläkin ryssän pelossa..Rajat auki vaan myös Venäjän suuntaan! Vai olisko suljettu sisäsiittoinen Suomi sitten parempi? Hei me eletään sentään 2000-lukua eikä mitn 1970-lukua urpot!!!
Korjattakoon iivanaigorille: Suomipoika ei elä ryssänpelossa, vaan suomalaiset poliitikot. Nykyinen katastrofi vain moninkertaistuisi, jos rajat avattaisiin.
Igorille voisi opettaa maantiedettä sen verran, että onneksi suomalaisilla on valittavana muitakin ilmansuuntia kuin itä. Ei tarvitse ollaa sisäsiittoinen, vaihtoehtona vain Venäjä, huh. Suomi on paljon parempi pitäessään yhteyksiä etelään ja länteen. Ei siittoisuuksia tarvi miettiä. Nyt eletään 2000- lukua ja voidaan itse päättää ketkä ovat oikeita kavereitamme. Eli rajat tiukemmiksi Venäjän suuntaan, urpo.
Suomi voi olla avoinna länteen ja etelään, mutta Venäjän rajalle voisi rakentaa sellaisen muurin että siitä ei pääse läpi millään. Muurinrakennukseen ja suunnitteluun konsultaatiota saa Israelista. Samanlainen muuri kuin heillä, tähän meidän Itärajalle ja ryssien ostamat tontit pitää lunastaa takaisin Suomelle siten että ryssien rahat jää meille!!!
Osui ja upposi:) hahah
Nyt eletään 2010-lukua.
Lappeenrantalaisten tulee karkoittaa venäläiset pois, kaupungista on saatava kuihtuva taantumuksellinen paikka josta teollisuus sekä palvelut kuolee pikkuhiljaa ja fiksummat lähtee menee, niinkun jo lähteekin.
Kyllähän paikalliset autoilijat ovat pahimpia törppöjä liikenteessä vaikka luulisi heidän osaavan edes kotikaupungissaan ajaa.
Harvoin venäläiset ovat kolareissa mukana, sen näkee siitäkin että se ylittää uutiskynnyksen kun venäläinen on kolarissa osapuolena!
Ja mitä tulee lappeenrantalaisten ajotaitoon niin tässä teille faktaa: Itse olen ollut Lappeenrannan kaduilla vuoden aikana kuudessa kolarissa (talvi kesä) ja eipä ole venäläistä ollut vastapuolena, kyllä ne on kaikki olleet paikkakuntalaisia törppöjä. Autokouluun joutais kerran vuodessa suurin osa auoilijoista, "kertausharjoituksiin"!!!
Jos noin paljon olet ollut kolareissa mukana, niin aika PAS-KA kuski olet!
Höh! Bensa on kai lopus, ku jarrut ei pidä! ( oli tytöllä jarruletku hajonnu)... Että sattuuhan näitä kolareita. t: Tupu
Et siis osaa ajaa autolla, jos 6 kolarissa olet vuoden aikana ollut. Vaikka kaikissa olisi syy toisessa osapuolessa, niin ei se tarkoita että niitä päin silti pitää ajaa! Itse olen ajanut täällä 20 vuotta ja yhtään kolaria ei ole tullut. Väistellyt kyllä kovasti paljon törppöjä, mutta kolaria niistä ei ole syntynyt.
Harkitse vakavasti, kannattaisiko jättää autoilu ihan muille kokonaan, jos tuota tahtia mälläät autosi palasiksi!!! Olet vaarallinen kuljettaja ja iso riski liikenteessä riippumatta siitä olitko noissa oikeassa vai väärässä!
Samaa mieltä wegfu. 30 vuotta täällä ajanut ilman kolareita. Kolarin välttääkseni väistänyt satoja kertoja, eikä aiheuta minkäänlaista verenpaineen nousua. Kolarihan syntyy siitä, kun kaksi toheloa sattuu samaan sumaan yhtä aikaa. Lähes 100 %:ssa näistä sattumista toinen on tilanteen tasalla ja pelastaa tilanteen omilla reaktioillaan. Sitten on se murphyn laki, että kaksi kajahtanutta osuu samalle paikalle yhtäaikaa. Seuraukset kustannamme me muutkin vakuutusmaksujen korotuksina. Jos vuoden aikana on ollut kuudessa kolarissa tässä kaupungissa, olisi korvienväli tutkittava ja harkittava ajoluvan peruuttamista.
Oisko peiliin katsomisen paikka tolla kuus kertaa kolarin ajaneella???????????
Jotkut purkavat omia paineitaan russofobisilla viesteillään. Kohta täällä on kaikki venäläisten syytä. Se on vihakirjoittelua.
Venäläiset käyttäytyvät yleensä sivistyneesti. Ottaisitte heistä oppia, nalkuttajat.
Niinpä. Kävi eilen sekä tänään Myllymäessä kaupoilla ja molemmilla kerroilla meinasi venäläinen ajaa kyljet yhteen. Niiden aivot kai käsittävät sen ajoradassa olevan kääntymisnuolen suoraanajomerkiksi...ja myöskin toisinpäin, suoraanajonuolen kääntymismerkiksi, milloin oikealle ja milloin vasemmalle.
Toinen missä venäläisten aivojen toiminta ihmetyttää, Gallerian kohdalla on selvästi BUSSI-SYMBOLIN kanssa merkitty 30 min. pysähtymispaikka BUSSEILLE.
Kovasti siinä näkyy olevan naapurin Lada, Mazda, Kia jne. merkkisiä "busseja".
Johan pomppas! Vai että ihan vihakirjoittelua! Ootpas tyhmän muodikas! ootko ite ollu tuolla tuupittavana ja jääny jalkoihin, kun maatuskat rynnivät liikkeissä?