Sellaista kun on kutustu yhteen tilaisuuteen josa varmaan pitäisi puhekin pitää tai en tiedä pitäsikö mutta ilmeisesti yleensä pitää niin löytyykö jostain netistä valmiita itse ole kovin hyvä keksimään mitään
jOS JOKU VALMISTA PUHE LÖYTYISI
onko jossain
Vaikea onglema
2
157
Vastaukset
- kunhan totesin
Varmasti puheita ja puheideoita löytyy netistäkin. Käytä vaikka googlen hakusanoina sanaa "puhe" ja sitten jotain, mikä kuvaa kyseisen tilaisuuden luonnetta. On nimittäin hiukan eri asia, pidätkö puheen hautajaisissa, häissä vai työpaikan syysjuhlassa. Ja aina parempi on tietysti, sekä puhujan että kuulijoiden kannalta, jos hiukan yrittää valmistakin ideaa soveltaa kyseiseen tilaisuuteen, kyseisille ihmisille.
- 54
Omasta kokemuksestani sanoisin, että parhaat puheet ovat suhteellisen spontaaneja. Tietysti riippuu paljon tilaisuuden luonteesta, miten virallinen sen tarvitsee olla. Älä kuitenkaan kirjoita koko puhetta valmiiksi. Itse olen tehnyt eri yhteyksissä siten, että teen "ranskalaisin viivoin" tiettyjä teemoja, joita aion käsitellä, mitetin sisältöjä etukäteen, mutta en koskaan tee mitään sanasta sanaan valmista tarinaa. Suurimmat sympatiat esiintyjä tilanteesta riippumatta saa silloin, jos esiintyminen on rentoa, eikä paperille kirjoitetun lukemista.
Ei kukaan ulkopuolinen voi sinulle antaa valmista puhetta, joku speksi voi löytyä netistä. Jos on joku perhejuhla, haluat varmaan koskettaa jonkun läheisen sielua. Jos ammattiin tai harrastuksiin liittyvä, haet ne kiintopisteet sieltä. Jos koet olevasi väärällä maaperällä, ei kai se mikään pakollinen juttu voi olla. Ainahan voi delegoida puheen jollekin toiselle. Mutta kuten sanottu, tilanteesta riippuen. Jos olet sellaisessa asemassa, missä puhujan lahjat ovat tarpeen, on olemassa erilaista esiintymiskoulutusta. Harjoitus tekee mestarin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672784
- 2012047
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501792- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961000