Lintu lennosta, mikä aukko?

Seuraava ongelma: Kamerani ei tarkenna lentävään lintuun vaan useimmiten taustaan. Jos taustana on taivas niin ongelmaa ei esiinny, mutta linnun lentäessä matalalla taustan ollessa metsää/maastoa niin usein käy. Olen kuvannut suurella aukolla, ja ymmärrykseni mukaan pienemmällä aukolla kamera tarkentaisi paremmin kun syväterävyysalue olisi pidempi.

Entäs AF:llä tarkennuspisteen valinta, mitä asetusta suosittelette?
5311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aukko ei vaikuta tarkennukseen koska nykyiset kamerat tarkentavat aina täydellä aukolla ja himmentävät aukkoa laukaistessa, jonka jälkeen aukko rämähtää taas täysille.

Jos automatiikalla ei pääse haluttuun lopputulokseen niin sitten manuaalitarkennuksella. Kamera ei erottele kohteita, se tarkentaa siihen mikä kohdalle sattuu, oli se sitten lintu, puunoksa tai taivaalta sopivasti putoava linnunpaska.

Äänestä

AF seurantataajuus hitaalle. Jatkuva tarkennus. Sarjatuli. Tarkennus yhdellä pisteellä ja ehdottomasti keskimmäisellä pisteellä. Valotuksen mittaus keskustapainotteiseksi. Metsää vasten tarkentaminen on haastavaa. Onnea ja menestystä matkaan.

Äänestä

Pienempi aukko suurentaa terävyysaluetta joten silloin pienet tarkennusvirheet saa anteeksi.

Hanki kamera jossa on puoliläpäisevä peili ja katkeamaton tarkennus (tarkennus ei katkea kun peili nousee).

Tarkennuspiste vain keskelle.

Äänestä

Kiitos vastauksista.

Äänestä
  • Pienenä korjauksena tarkennuspisteen valintaan: riippuen runkosi merkistä ja mallista siinä voi olla 1-15 kpl ristikkäistunnistimia, jolloin valittu piste voi olla muukin kuin keskimmäinen ilman että tarkennuksen täsmällisyydestä tarvitsee tinkiä. Monissa harrastajamalleissa ristikkäistunnistimia on vain yksi, jolloin se on nimenomaan keskimmäinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuunhalaaja kirjoitti:

Seuraava ongelma: Kamerani ei tarkenna lentävään lintuun vaan useimmiten taustaan. Jos taustana on taivas niin ongelmaa ei esiinny, mutta linnun lentäessä matalalla taustan ollessa metsää/maastoa niin usein käy. Olen kuvannut suurella aukolla, ja ymmärrykseni mukaan pienemmällä aukolla kamera tarkentaisi paremmin kun syväterävyysalue olisi pidempi.

Entäs AF:llä tarkennuspisteen valinta, mitä asetusta suosittelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu